/

Akın var, sinemada ‘Fatih Akın’…

Rheingold

Aykırı duruşu, filmleri, yaklaşımı, bakış açısı ve dünyasıyla her yeni yapıtı heyecanla beklenen bir sinemacı kimliğini üzerine çoktan geçirmiş olan Fatih Akın’ın imzasını taşıyan ‘Ren Altını’ (‘Rheingold’) bugün vizyona giriyor. Sahne adı olarak ‘Xatar’ı kullanan Kürt rapçi Giwar Hajabi’nin yaşamından kimi önemli dönemeçleri aktaran yapım, ilgi çekici bir yapıt niteliğinde. Öykü İran’da start alıp Irak, Fransa, Almanya (Bonn), Hollanda (Amsterdam) gibi duraklara da uğruyor. Bu izlenmeye değer çalışma babası ülkesinde saygı gören bir müzisyen olan ama Humeyni rejimiyle birlikte ailesiyle yurdunu terk etmek durumunda kalan ve gurbette tutunma çabasına giren Giwar’ın öyküsünü akıcı bir sinema diliyle ve çok sayıda tebessüm ettiren sahneler eşliğinde aktarıyor.

ren altını

Filmde Giwar Hajabi rolünde Emilio Sakraya’lı izliyoruz. Kadroda ayrıca Uğur Yücel de var. Usta oyuncu ‘Ren Altını’nda uyuşturucu trafiğinde etkili bir rolü bulunan mafya babasını (ona ‘Amca’ diye sesleniyorlar) canlandırıyor.
‘Kısa ve Acısız’la başladığı yönetmenlik serüvenine ‘Solino’, ‘Temmuzda’, ‘Duvara Karşı’, ‘İstanbul Hâtırası: Köprüyü Geçmek’, ‘Yaşamın Kıyısında’, ‘Aşka Ruhunu Kat’, ‘Kesik’, ‘Elveda Berlin’, ‘Paramparça’ gibi yapıtları sığdıran Fatih Akın, bir önceki filmi ‘Altın Eldiven’de de tıpkı ‘Ren Altını’nda olduğu gibi biyografik bir öykü anlatmıştı.

fatih akın ren altını

Yorumunuz

Your email address will not be published.