Amazon da Tolkien de aklandı

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serileriyle sadece edebiyat dünyasında değil, sinema dünyasında da fırtınalar estiren Tolkien’in eserlerine hayranları doyamayınca efsane, Amazon’un yeni bir yapımıyla devam etmeye başladı.

Ne var ki 2022’de yayınlanmaya başlayan Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri bir süredir 250 milyon dolarlık bir davanın konusu.

Yazar Demetrious Polychron, Amazon Prime Video’ya dizinin fikrini, 2017 tarihli kurgu kitabı The Fellowship of the King’den çaldığını iddia etti.

Kaliforniyalı bir yargıç hem Amazon hem de J. R. R. Tolkien’in, eserlerinin çoğunun telif hakkı da dahil olmak üzere mülkiyetini yöneten yasal organ The Tolkien Estate lehine karar vermekle kalmadı, aynı zamanda Polychron’un 134 bin dolarlık avukatlık ücretini de ödemesine karar verdi.

Ayrıca Polychron’un The Fellowship of the King’i satmasını da engelledi. Polychron’un kitabın başka kopyalarını dağıtmasını engelleyen kalıcı bir tedbir kararı çıkardı.

Bunlarla da kalınmadı, yazara kitabının tüm fiziksel ve elektronik kopyalarını imha etmesi ve mahkemenin tüm taleplerini yerine getirdiğine dair bir beyanda bulunması emredildi.

Nisan ayında dava hem Amazon’a hem de The Tolkien Estate’e karşı açılmıştı. Davada, Amazon’un ve The Tolkien Estate’in kitabının telif hakkını ihlal ettiği iddia edildi.

Tolkien Estate’in İngiltere’deki avukatı Steven Maier, “Bu, yetkisiz yazarların ve yayıncıların JRR Tolkien’in çok sevilen eserlerinden bu şekilde para kazanmasına izin vermeyecek olan Tolkien Estate için önemli bir başarıdır” dedi.

Yorumunuz

Your email address will not be published.