/

“Antik Mısır’da Günlük Hayat”ı gün yüzüne çıkıyor

Antik Mısır’ın sıradan insanlarının günlük yaşamlarına dair değerli bilgiler sunan Bob Brier’ın “Antik Mısır’da Günlük Hayat” kitabı, okuyucuları tarih dolu bir yolculuğa davet ediyor.

Mezar resimleri ve tapınak duvarlarındaki sahnelerden alınan rekonstrüksiyonlarla zenginleştirilen eser, okurlara antik Mısır’ın dinine, alışılmadık yönetim biçimine, günlük çalışma ve eğlence alışkanlıklarına, sanatına ve askeri hâkimiyetinin nedenlerine dair ayrıntılı betimlemeler sunarak bu dönemi adeta yeniden canlandırıyor.

Modern okuyucular, bu kitap sayesinde ekmek, bira, şarap gibi temel gıdaların yapımına dair basit adımları öğrenirken, piramitlerin inşası ve mumyaların hazırlanması gibi önemli konulara da ışık tutma fırsatı bulacaklar. Ayrıca, antik ve modern Mısır arasındaki benzerlikler ve farklılıklar gözler önüne serilerek, tarih meraklılarına benzersiz bir perspektif sunuyor.

Latest from Ajanda

Efes’in kayıp kapısı bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Geleceğe Miras Sonsuz Efes’ projesi kapsamında Efes Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları devam

Kraliyet mühründe ilginç yazı

Kırıkkale’deki Büklükale kazı alanında, Japon arkeolog Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura liderliğindeki ekip tarafından bulunan Hitit kraliyet