/

Aşk, savaştan soğuktur!

İkinci Dünya Savaşı sonrası yaralarına sarmaya çalışan Polonya’da farklı karakterlere sahip Wiktor ve Zula’nın kesişen yolları ve sonrasında hem heyecan dozu yüksek hem de yıpratıcı bir ilişkiye dönen aşkları… Pawel Pawlikowski imzalı ‘Soğuk Savaş’ı (‘Cold War) MUBI ekranlarında izleyebilirsiniz. Filmin kadrosunda Tomasz Kot, Joanna Kulig, Borys Szyc, Agata Kulesza, Cédric Kahn, Jeanne Balibar, Adam Ferency, Adam Woronowicz, Adam Szyszkowski ve Giorgio Rayzacher gibi isimler yer alıyor. Film 2018’de Cannes’da Pawel Pawlikowski’ye ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü kazandırmıştı.

‘Soğuk Savaş’a ilişkin geniş bilgi için sinema yazarı Uğur Vardan’ın Hürriyet’te yayımlanmış aşağıda alıntıladığımız eleştirisine göz atabilirsiniz:

Sistemleri aşan bir aşk

Yıl 1949… Savaş sonrası Polonya’sında folklorik bir refleksle halk türkülerini kaydeden ve merkezden uzakta, taşradaki (ya da kırsaldaki) yetenekleri keşfetmeye çalışan grubun içinde yer alan Wiktor, tuhaf bir çekiciliğe sahip olan Zula’yı oluşturdukları koroya katar. Deneyimli müzisyenle köylü kızı arasında başlayan ilişki, yıllara ve siyasal sistemlerin ayırdığı coğrafyalara yayılır. Tutku, arzu, sadakat, ihanet, hesaplaşma, ayrılık, yeniden bir araya gelme, kıskançlık gibi başlıklar eşliğinde ilerleyen ve araya başka insanlar, figürler girmesine karşın heyecanına asla yitirmeyen bu birliktelik, dönemin ruhuna paralel biçimde gelişen bir ‘soğuk savaş’ın da ifadesidir.

‘Yaz Aşkım’ (‘My Summer of Love’), ‘Gizemli Kadın’ (‘La femme du Veme’) ve ‘Ida’ gibi yapıtlarıyla öne çıkan, ülkesi Polonya’da olduğu kadar Batı’da da çektiği filmlerle tanınan Pawel Pawlikowski’nin son çalışması ‘Soğuk Savaş’ (‘Cold War’), zaman zaman yakıcı yanları ön plana çıkan bir aşk hikâyesi anlatıyor: Önde iki ana karakterin gelgitlerle dolu ilişkisi, arka planda ise dönemin siyasi panoraması… Öykü, kahramanlarıyla birlikte Polonya’da olduğu kadar Berlin, Belgrad, Paris gibi merkezlerde de dolaşıyor. Önce Batı’ya Wiktor kapağı atıyor, sonrasında onu hayal kırıklığına uğratan Zula’nın teşrifi, birlikte Paris’in bohem ortamında mutsuzluğa uzanışları, bastıran vatan özlemiyle ülkelerine geri dönüşleri, sistem tarafından cezalandırılma faslı vs. derken aralarındaki bağ, giderek daha da sıkılaşıyor.

Avrupa’nın en iyisi…

Pawlikowski kendi anne ve babasının hikâyesinden yola çıkarak kurguladığı bu filminde, özellikle siyah-beyaz anlatımın imkânlarından ve çekiciliğinden fazlasıyla yararlanıyor. Bu ilgiye değer hikâye belli bir aşamadan sonra tekrarlara düşse de geride seyir zevki üst düzey bir film kalıyor.

Wiktor’da Tomasz Kot’un, Zula’da da Joanna Kulig’in etkileyici performanslarıyla dikkat çektiği ‘Soğuk Savaş’, geçen cumartesi dağıtılan ‘Avrupa Film Ödülleri’nde (‘European Film Awards’) ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödüllerinin sahibi olarak bu yıla damgasına vurdu.

Bu, siyasi fon önünde biçimlenen aşkın perdeye siyah-beyaz görüntüler eşliğinde yansıyan öyküsünü kaçırmayın derim…

Yorumunuz

Your email address will not be published.

Latest from Sinema & TV