/

Ayvalık’ta festival zamanı…

Seyir Derneği tarafından düzenlenen Ayvalık Uluslararası Film Festivali bugün başlıyor. 19 Eylül’e kadar sürecek organizasyonda toplam 57 film gösterilecek. Birçok panel, söyleşi ve atölye çalışmalarının düzenleneceği festivalin açılış töreni Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşecek ve gece Todd Haynes’in yönettiği, başrollerini de Julianne Moore ve Natalie Portman’ın paylaştığı ‘May December’ isimli filmin gösterimiyle tamamlanacak.

Cam Perde
Cam Perde

Festival dahilinde sinemamızın son dönem öne çıkan ‘Ayna Ayna’ (Yön: Belmin Söylemez), ‘Kör Noktada’ (Yön: Ayşe Polat), ‘Cam Perde’ (Yön: Fikret Reyhan), ‘Sanki Her Şey Biraz Felaket’ (Yön: Umut Subaşı), ‘Tavuri’ (Yön: Derviş Zaim), ‘Kar ve Ayı’ (Yön: Selcen Ergun), ‘Karanlık Gece’ (Yön: Özcan Alper) ve ‘Oregon’ (Yön: Kerem Ayan) gibi yapıtları seyirciyle buluşacak. Bu filmlerin gösterimlerinin ardından yönetmen ve oyuncuların katılacağı söyleşiler düzenlenecek.

Sararmış Yapraklar
Sararmış Yapraklar

Festivalin uluslararası filmlerin gösterileceği bölümünde ise şu yapımlar seyirci karşısına çıkacak: Aki Kaurismäki’nin ‘Sararmış Yapraklar’ı (‘Fallen Leaves’), Hirokazu Kore-eda’nın ‘Canavar’ı (‘Monster’), Trần Anh Hùng’ın ‘Şeflerin Aşkı’ (‘The Pot au feu’), Rodrigo Moreno’nun ‘Kabahatliler’i (‘The Delinquents’), Ken Loach’un ‘Umudunu Kaybetme’si (‘The Old Oak’), Kaouther Ben Hania’nın ‘Dört Kız Kardeş’i (‘Four Daughters’), Zach Braff’ın ‘Yeniden Başla’sı (‘A Good Person’), İlker Çatak imzalı ‘Öğretmenler Odası’ (‘The Teacher’s Lounge’), Rebecca Zlotowski’nin yönettiği ‘Başkalarının Çocukları’ (‘Les enfants des autres’), Valérie Donzelli’nin ‘Narsistle Aşk’ı (‘Just the Two of Us’), Stephen Frears’in ‘Kayıp Kral’ı (‘The Lost King’), Christian Petzold imzalı ‘Kızıl Gökyüzü’ (‘Afire’), Benoît Jacquot’nun ‘Ezbere’si (‘Par coeurs’) ve Maiwenn’in ‘Jeanne du Barry’si.

Yorumunuz

Your email address will not be published.