Banksy’nin duvar resmi yıkıldı

Banksy, Mayıs 2017’de bir binanın yan tarafına Avrupa Birliği bayrağındaki yıldızlardan birini parçalayan bir işçiyi tasvir eden duvar resmi yapmıştı. Tahminlere göre 1 milyon sterlin (yaklaşık 36 milyon TL) değerinde olan bu duvar resmi, bölge meclisinin tartışmalı bir kararı sonucu yıkılarak yerle bir edildi.

Independent’in haberine göre, eser, Bench Street’teki Dover Beacon Projesi adlı 25,4 milyon sterlinlik (yaklaşık 926 milyon TL) yenileme projesinin bir parçası olarak Dover Bölge Meclisi tarafından yok edildi.

Banksy’nin duvar resminin yıkılması, sanat dünyasında ve toplumda geniş bir tartışma yarattı. Eserin yok edilmesi, sanatın kamusal alandaki varlığı ve toplumsal konulara dikkat çekme potansiyeli üzerine yapılan değerlendirmeleri beraberinde getirdi.

Yorumunuz

Your email address will not be published.

Latest from Ajanda

Efes’in kayıp kapısı bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Geleceğe Miras Sonsuz Efes’ projesi kapsamında Efes Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları devam

Kraliyet mühründe ilginç yazı

Kırıkkale’deki Büklükale kazı alanında, Japon arkeolog Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura liderliğindeki ekip tarafından bulunan Hitit kraliyet