/

Basketbolun ‘Mozart’ıydı…

Dražen Petrović

Avrupa basketbolunun yetiştirdiği en büyük değerlerdendi. Cibona’da parladı, sonrasında Real’e gitti, bir sezonluk performansının ardından NBA’in yolunu tuttu. Önce Portland Trail Blazers, daha sonra da New Jersey Nets formalarını giydi. Avrupa’da lakabı ‘Mozart’tı… Kıtanın yetenekli gençleri için her daim yol gösterici bir idol, ilham kaynağı bir yetenekti. 1993 yazında Hırvatistan Milli Takımı’nın katıldığı özel bir turnuva esnasında Nets’in kontratını uzatmayacağı öğrendi ve Amerikalı gazetecilere Avrupa’ya dönüp kendisine teklif yapan iki Yunan takımından biriyle anlaşacağını açıkladı.

Kız arkadaşıyla Zagreb’e dönecekti. Ne yazık ki Almanya’da, Ingolstadt yakınlarındaki otobanda geçirdiği trafik kazası onu aramızdan aldı. Volkswagen Golf marka araçları kamyona çarpmıştı ve ön koltukta uyuyordu; emniyet kemeri takılı değildi ve aracın ön camından fırlayarak hayatını kaybetti.

Evet, oyunu, tekniği, muhteşem şutlarıyla zihinlerde kısa sürede yer eden Dražen Petrović’in 28 yıllık serüveni bu elim kazada sona ermişti. Arabayı manken ve basketbolcu olan kız arkadaşı Klara Szalantzy kullanıyordu, kazadan hafif sıyrıklarla kurtuldu. Aracın arka koltuğunda ise Szalantzy’nin arkadaşı Türk basketbol oyuncusu Hilal Edebal de vardı, o da ciddi yaralanmalara maruz kaldı.

Efes Pilsen formasıyla harikalar yaratan ve efsaneleşen Petar Naumoski, Eurosport Türkiye’ye verdiği bir görüşte Dražen Petrović için şunları söyle söylemişti: “Mozart’ın notalarla ve seslerle yaptığı sihri Dražen basketbol topuyla sahada gerçekleştiriyordu. Olağanüstü bir profesyoneldi ve doğuştan yetenekliydi. Ancak bu yeteneklerini geliştirmek için her gün çalıştı. NBA’e gittikten sonra biraz zorlandı ama asla pes etmedi ve sonraki nesiller için büyük bir idol oldu.”

Yorumunuz

Your email address will not be published.