/

Bir bina üç dönem

Mega Kent, modern yapılarıyla birlikte bölgede var olan birçok medeniyetin izlerini taşıyan tarihi yapıları da bünyesinde barındırıyor. Özellikle “eski İstanbul” olarak anılan Sarayburnu’ndan Edirnekapı’ya kadar uzanan bölgede yer alan bu tarihi yapılar, çevresindeki diğer binalardan farklı görüntüleriyle dikkat çekiyor.

Sultanahmet’teki eski yapıların arasında, 11. yüzyılda inşa edilen Bizans sarnıcının üzerine konumlandırılmış olan 3 katlı tarihi bir bina öne çıkıyor.

Özel mülkiyete ait olan bu bina, geçmişten günümüze Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin mimari özelliklerini taşıyor. Binanın alt kısmında tekrar eden kemerli ve granit sütunlar bulunurken, üst kısımda Osmanlı döneminde eklemeler yapılmış ve en üst katlar ise Cumhuriyet döneminin başlarında inşa edilmiş.

Bizans döneminde sarnıç olarak kullanılan bu yapı, zaman içinde farklı amaçlarla da kullanılmış. Osmanlı döneminde onarımlar geçirmiş olan bina, 20. yüzyılın başlarında yapılan ilavelerle de üç farklı dönemin izlerini taşıyan bir yapı halini almış.

Semtte dikkat çeken bu farklı yapı, zaman zaman sosyal medyada da konuşulan ve paylaşılan bir konu oldu.

Yorumunuz

Your email address will not be published.