Bir kadının anatomisi…

50’li yaşlarında, bir türlü düzene sokamadığı hayatı için yeni bir hamle yapan ve 70 yaşındaki dul bir adam olan Veysel’le evlenen Suna… Lakin bu yeni adım da işleri bir nebze yoluna sokmak isteyen bu kadın için çare olmuyor; çünkü mutsuzluk, baskı, gelenekler, erkek şiddeti gibi unsurlar çok geçmeden onu çember içine alıyor.

Çiğdem Sezgin’in ‘Kasap Havası’ndan sonraki ikinci uzun metrajlı filmi ‘Suna’, bu haftadan itibaren vizyonda. Uzun bir festival yolculuğunun ardından salonlara uğrayan bu yapım, kendi ayakları üzerinde durmak isteyen bir kadının yaşadığı zorlukları, karşılaştığı engelleri toplumsal bir çözümleme eşliğinde anlatıyor. Senaryosunu da Sezgin’in kaleme aldığı aktardığı filmin çekimleri, kış aylarında Karadeniz’in kıyısında bir köyde gerçekleştirildi. ‘Suna’nın kadrosunda yer alan isimlerse şöyle: Nurcan Eren, Tarık Pabuççuoğlu, Fırat Tanış, Erol Babaoğlu, Erdem Akakçe Ezgi Coşkun, Gamze Demirbilek ve Oğuz Kara.

Geçen yıl 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde ‘Seyirci Özel Ödülü’nü kazanan ‘Suna’nın, dört yıl önce aramızdan ayrılan sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan’a ithaf edildiğini de belirtelim…

Yorumunuz

Your email address will not be published.