/

Bugün hüzün var İstanbul’da…

Yola ‘Kaygısızlar’ adıyla çıkıp sonradan MFÖ’ye (Mazhar-Fuat-Özkan) dönüşen ve Türk Pop Tarihi’nin köklü gruplarından biri olarak literatürdeki yerini alan birlikteliğin en önemli yapı taşlarındandı. O, aynı zamanda ‘Barış Manço ve Kurtalan Ekspres’, ‘Erkin Koray ve Ter’, Edip Akbayram ve Dostlar’, ‘Ersen ve Dadaşlar’ gibi birçok grupta da çalmıştı. Her daim çok sevilen bir isim oldu. MFÖ döneminde grubun popülaritesiyle birlikte tabii ki her daim göz önündeydiler. O, üçlünün sanki enerji merkeziydi; çılgın, çizgi dışı, cana yakın, sevecen, deli dolu bir kimliğe sahipti. ‘Peki Peki Anladık’, ‘Bodrum Bodrum’, ‘Buselik Makamına’, ‘Sufî’, ‘Güllerin İçinden’, ‘Olduramadım’, ‘Ali Desidero’, ‘Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da’, ‘Yalnızlık Ömür Boyu’, ‘Diday Diday Day’, ‘Vak the Rock’, ‘Mazeretim Var Asabiyim Ben’, ‘Güllerin İçinden’, ‘Tam Ortasındayım’, ‘No Problem’, ‘Mecburen’ gibi her biri kült olmuş şarkılar grubun diğer üyeleri gibi onun da payıyla, varlığıyla, katkısıyla zihinlerimize yerleşti, kulaklarımızın pasını sildi yıllar yıllar boyu.

Müziğin yanında beyazperdede de çıktı hayranlarının karşısına ve öne çıkan birçok yapımda ve sevilen kimi dizilerdeki performansıyla da hafızalarda yer etti. ‘Arkadaşım Şeytan’, ‘Eşkıya’, ‘Komser Şekspir’, ‘G.O.R.A.’, ‘A.R.O.G’, ‘Yahşi Batı’, ‘Pek Yakında’, ‘Arif v 216’, ‘Karakomik Filmler’ rol aldığı yapımlardı. ‘İkinci Bahar’, ‘Asmalı Konak’, ‘Alacakaranlık’ ‘Poyraz Karayel’, ‘Cennet Mahallesi’ ve ‘Galip Derviş’ gibi dizilerde de seyirci karşısına çıkmıştı.

Hayata gözlerini yuman Özkan Uğur, izini, gülüşünü, dostluklarını, şarkılarını, filmlerini bıraktı geride. Toplumsal dağarcığımızdaki yeri her zaman sağlam olacak isimlerden birine dönüşmüştü çoktan. Tüm sevenlerinin başı sağ olsun…

Yorumunuz

Your email address will not be published.