/

“Dünyanın en pahalı albümü” dinleyicileriyle buluşuyor

Avustralya’daki bir galeride, 2015’te 2 milyon dolara satılan ve dünyanın en pahalı albümü olarak gösterilen “Once Upon a Time in Shaolin” dinleyicilerle buluşacak.Avustralya’daki bir galeride, 2015’te 2 milyon dolara satılan ve dünyanın en pahalı albümü olarak gösterilen “Once Upon a Time in Shaolin” dinleyicilerle buluşacak. Albüm rap grubu Wu-Tang Clan‘ın imzasını taşıyor.

ABC News Avustralya’nın haberine göre, el oyması nikel bir kutunun içinde bulunan ve sanat eseri olarak tasarlanan albümün dünya üzerinde başka bir kopyası bulunmuyor.

ABD’nin New York kentinde 2006-2013 yılları arasında kaydedilen albüm, 2015 yılında 2 milyon dolara satılarak bugüne kadar satılan en pahalı kayıt olma özelliğini taşıyor.

Tazmanya’daki Eski ve Yeni Sanat Müzesi (MONA), Haziran ayında 10 gün boyunca düzenleyeceği etkinlikte albümün 30 dakikalık bir bölümünü çalacak.

Albümde, “Game of Thrones” dizisinin aktristi Carice Van Houten ve ABD’li şarkıcı Cher gibi ünlü isimlerle yapılan düetler de bulunuyor.

Albümün ilk sahibi Martin Shkreli, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2016’daki seçim zaferini kutlamak amacıyla müziğin kliplerini YouTube’da yayınlayarak telif haklarını ihlal etmişti. Bu olayın ardından albüm, dijital sanat kolektifi PleasrDAO’ya 4 milyon dolara satıldı.