Filmleri aratmayan hırsızlık

Bir Amerikalı askerin, İkinci Dünya Savaşı sırasında 300 yıllık bir tabloyu çaldığı ortaya çıktı. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) bu tablonun 78 yıl önce kaybolduğunu ve Almanya’ya ait olduğunu belirtiyor. Tablo nihayet evine, Alte Pinakothek Müzesi’ne iade edildi. Sanat eserinin ilk olarak 1945 yılında Münih’teki Bavyera Devlet Resim Koleksiyonu’ndan çalındığı belirlendi.

FBI’a göre, tablo Viyana doğumlu sanatçı Johann Franz Nepomuk Lauterer’in “İtalyan Manzarası” adlı eseri.

Tablonun ortaya çıkması ise İtalya merkezli çalıntı sanat eserlerinin izini süren Art Recovery International’a bir Chicago sakininin, amcasının çalıntı bir tabloya sahip olduğunu bildirmesiyle oldu. İhbarı yapan kişi, amcasının tabloyu II. Dünya Savaşı’nda görev yaptıktan sonra getirdiğini söylüyor.

Şirket, ihbar sonrasında sanat eseri karşılığında bir ücret beklendiğini ancak böyle bir politikaları olmadığını belirtiyor: “Özellikle bu sanat eserinin ailenin mülkiyetine nasıl geçtiği göz önüne alındığında, çalıntı sanat eseri sahiplerine doğru olanı yaptıkları için para ödemiyoruz.”

Ayrıca, Art Recovery International’ın kurucusu Christopher Marinello, çalınan tabloyu ihbar eden kişinin 2011 yılında tabloyu Chicago’da satmaya çalıştığını söyledi.

Marinello, “Bunun çalıntı bir tablo olduğu söylenince geri çekildi ve ortadan kayboldu” dedi.

Yorumunuz

Your email address will not be published.