/

Form geçici, klas kalıcıdır…

O, seyircinin içindeki çocuksu duyguyu, yoğunluğu harekete geçiren, salondaki yerinizde otururken sizi maceradan maceraya sürükleyen bir karakterdi. Arkeologtu ama masa başında takılmıyor, sürekli sahaya iniyordu! Sinema tarihinin en sevilen aksiyon kahramanlarından Indiana Jones’tan bahsediyoruz. ‘Kamçılı adam’ olarak da bilinen zattan yani.

Bugün itibariyle sinemadaki beşinci serüveni ‘Kader Kadranı’ gösterimde. Harrison Ford’u 81 yaşında, biraz da teknolojinin sayesinde gençleştirilmiş haliyle karşımıza getiren filmde Arşimet’in zaman düzeneği etrafında biçimlenen bir öykü anlatılıyor. İşin içinde Naziler, CIA, Neil Armstrong ve arkadaşlarının Ay’a ayak basışları, Vietnam dolayısıyla yapılan anti-militarist gösteriler, Fas-Tanca’ya uzanan bağlantılar, Yunanistan açıklarında dalış yaparak düzeneğin eksik parçasını arama çabaları, İtalya Siraküze’ye uzanma ve nihayetinde işin içine dahil olan Romalılar var. İlk kez kamera arkasında Steven Spielberg’ün olmadığı bu Indiana Jones macerasını James Mangold yönetmiş, kadroda Harrison Ford’un yanı sıra Phoebe Waller-Bridge, Mads Mikkelsen, Antonio Banderas, Ethann Isidore, Toby Jones, John Ryhs-Davies, Boyd Holbrook, Thomas Kretschmann, Olivier Richters, Nasser Mamarzia, Karen Allen, Alaa Safi ve Shaunette Renée Wilson gibi isimler bulunuyor.

Serinin ruhunu yeniden ayağa kaldıran, eski günlerdeki aksiyon havasını izleyicisine bir kez daha yaşatan bir film olmuş ‘Indiana Jones ve Kader Kadranı’. Harrison Ford’un da ‘Form geçici, klas kalıcıdır’ gerçeğini bir kez daha hatırlatırcasına bir performans sergilediği filmi, göndermeleri, aksiyon sahneleri ve oyunculuklarıyla beğeneceğinizi umuyoruz…

Yorumunuz

Your email address will not be published.