“Fransızlar kendilerini bile sevmiyorlar!”

Napolyon” filmi, 24 Kasım’da vizyona girecek olması büyük bir heyecanla beklenirken, eleştiri oklarını da üzerine çekti. Paris’te düzenlenen dünya prömiyeri sonrasında film, bazı eleştirmenler tarafından başyapıt olarak övgü alırken, Fransız eleştirmenlerden “son derece yetersiz” ve “sıkıcı” eleştirileri de gelmiş durumda.

Tarihçi Patrice Guennifey, filme yönelik eleştirilerinde “Bir Britanyalı’nın filmi… Çok Fransız karşıtı” yorumunu yaparken, Fransız GQ ise projeyi “son derece beceriksiz, doğal olmadan ve istemeden beceriksiz” olarak tanımladı. Le Figaro ise filmi, Napolyon’u “elinde silahı olan ve gözyaşı dökmeye hazır duygusal bir vahşi” olarak tasvir eden bir yapım olarak eleştirirken, filmin adının “Barbie ve Ken İmparatorluk Döneminde” olarak değiştirilmesi gerektiğini öne sürdü.

Filmin 85 yaşındaki usta yönetmeni Ridley Scott, eleştirenlere daha önce “işine bak” diyerek karşılık vermişti. Scott, Le Figaro, Le Point ve French GQ gibi önemli Fransız yayın organlarının olumsuz eleştirilerini paylaşmasının ardından tonunu daha da yükselterek, BBC’nin eleştirileri nasıl karşıladığını sorması üzerine “Fransızlar kendilerini bile sevmiyorlar. Bu filmi Paris’te gösterdiğim izleyiciler onu çok sevdiler” diye yanıt verdi.

Hikâye anlatımının doğruluğunu sorgulayan tarihçilere ise yönetmen, “Orada mıydınız? Ah, siz orada değildiniz. O halde nereden biliyorsunuz?” şeklinde bir yanıt verdi.

Yorumunuz

Your email address will not be published.