/

Gustave Courbet’in vulva çizimi kırmızıya boyandı

Fransa’nın Metz şehrinde bulunan Centre Pompidou Müzesi’nde #Metoo hareketi üyeleri, Gustave Courbet’nin ünlü eseri “Dünya’nın Kökeni” dahil olmak üzere birçok tabloya kırmızı boyayla “MeToo” yazdı.

Ayrıca, müzede Annette Messager’a ait bir eserin çalındığı bildirildi. Courbet’in 1866’da resmettiği çıplak bir kadının vulvasını tasvir eden tablosu camla korunuyor.

Centre Pompidou-Metz tarafından yapılan basın açıklamasında, müzenin ikinci galerisini gezen kişilerin bazılarının güvenlik görevlilerini “meşgul ettiği” sırada diğer birkaçının eserlerin üzerine kırmızı boya ile “MeToo” yazdığı ifade edildi.

Sosyal medyada yayınlanan videolarda, iki kadının tablolara kırmızı boya ile yazı yazdığı ve “MeToo” diye slogan attığı görüldü.

Tüm eserlerin incelenmekte olduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini belirten müze yönetimi, olayla ilgili iki kişinin polis tarafından gözaltına alındığını, bir diğerinin ise halen arandığını açıkladı.

Tablolara yapılan eylemi Lüksemburglu sanatçı Deborah De Robertis üstlendi. Instagram’da yaptığı açıklamada çalınan eserin kendisine ait olduğunu belirten De Robertis, üzerine sprey boya ile yazı yazılan eserlerin tahrip edilmediğini ifade etti. Gönderdiği mesajda, “polis tarafından çağrılmayı bekliyorum” diyen De Robertis, durumu açıklığa kavuşturmak için iş birliği yapacağını belirtti.