/

Haydi çocuklar, atölye zamanı…

Arter, Temmuz ayında da devam eden çocuk atölyeleriyle farklı yaş gruplarından katılımcıları, çağdaş sanatı keşfedip yorumlamaya, çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla kendi eserlerini ortaya çıkarmaya davet ediyor. Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekillenen atölyeler 22 Temmuz’da ‘Masa Altında Masal Atölyesi’; 29 Temmuz’da ise ‘Binaların Gölgeleri, Şehrin Rengi’ başlığıyla gerçekleşecek.

Masa Altında Masal Atölyesi

Bu etkinliklerden ilki olan ‘Masa Altında Masal Atölyesi’, 22 Temmuz 2023 Cumartesi günü saat 11.00’de Arter’in giriş katındaki galerisinde gerçekleşecek. 4-6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik atölye, Arter’de ‘Bir Balıkmışım Bacakları Olan’ başlıklı kişisel sergisi devam eden Eva Koťátková’nın, kızı Anna ile birlikte kurguladığı ‘Battaniyeler, Canavarlar, Anna ve Dünya’ (2022) başlıklı eserinden yola çıkıyor. Dokunaçların, kolların ve bacakların sarmaladığı bir masanın altındaki gizemli dünyayı keşfe çıkan çocuklar, ardından ahtapotlarla ilişkili sürpriz bir öykü okuyup hayallerinde canlanan ahtapotları çizecekler.

Bir diğer etkinlik olan ‘Binaların Gölgeleri, Şehrin Rengi’ atölyesi ise Aslı Ersoy ve Elif Üngör’ün (atölyepikolo) yürütücülüğünde 29 Temmuz 2023 Cumartesi günü saat 11.00’de Atölye mekânında düzenlenecek. 7-11 yaş aralığındaki çocuklar için Nuri Kuzucan’ın Arter’de devam eden Pasaj başlıklı kişisel sergisinden esinle kurgulanan atölye, katılımcılarını yaşadıkları şehre, yürüdükleri sokaklara, çevrelerindeki binalara ve içinde çok durmadıkları geçici mekânlara farklı bir perspektiften bakmaya davet ediyor. Atölye kapsamında geometrik şekilleri, çizgileri ve renkleri bir araya getirerek kendi soyut çalışmalarını üreten çocuklar, ardından Arter’in arka bahçesine çıkarak komşu binaların gölgelerinin oluşturduğu soyut desenlerle kendi üretimleri arasındaki ortak noktaları keşfedecekler.

Binaların Gölgeleri, Şehrin Rengi

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve arter.org.tr adresi üzerinden temin edilebilir. Atölyelere katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi ise, etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilir; 13.00 ve 15.00’te düzenlenen rehberli turlar için gişeden bilet satın alabilir.

Taksim ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis var…

Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.

Yorumunuz

Your email address will not be published.