Hollywood’da dijitalleşme tartışmaları kızışıyor

Yapay zekânın insanları işsiz bırakacağı ve insanlığın sonunu getireceği gibi senaryolar gündemde. Bu senaryoların gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz bilinmese de yapay zekâ gelişmelerinin pek çok kişiyi rahatsız ettiği bir gerçek. Bu kişilerden biri de ünlü oyuncu Nicolas Cage.

60 yaşındaki oyuncu, Hollywood’da yapay zekâ kullanımına karşı çıkıyor: “Vücudumu çalacaklar ve dijital yapay zekâ aracılığıyla onunla istediklerini yapacaklar. Tanrım, umarım yapay zekâ değildir. Bundan çok korkuyorum.” Ünlü oyuncu, yaratıcı endüstrilerin gittiği yöne ilişkin rahatsızlığını da dile getirdi: “Sanatçıların gerçeği nereye varacak? Değiştirilecek mi? Dönüştürülecek mi? Kalp atışı nerede olacak? Ben öldüğümde bedenime ve yüzüme ne yapacaksınız? Onunla hiçbir şey yapmanızı istemiyorum!” dedi.

Yapay zekânın Hollywood’da kullanımı, son yıllarda tartışmalı bir konu haline geldi ve 118 gün süren 2023 SAG-AFTRA grevi sırasında da önemli bir gündem maddesi olmuştu. Cage, Hollywood’da yapay zekâ kullanımına karşı çıkan tek oyuncu değil. Eylül 2023’te Sean Penn, yapay zekâ versiyonlarını oluşturmak isteyen stüdyo yöneticilerine “Yani sen benim taramalarımı, ses verilerimi istiyorsun. Tamam, bence adil olan şu: Kızınınkini istiyorum çünkü onun sanal bir kopyasını oluşturmak ve sanal ortamda istediğimiz her şeyi yapmak için arkadaşlarımı davet etmek istiyorum. Şimdi partiye gidiyorum, lütfen kameraya bakıp bunun harika olduğunu söyler misin?” şeklinde sert bir yanıt vermişti.

Hacettepe Üniversitesi’nde Sosyoloji, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde ÇED Uzmanlık Eğitimi aldı. Basında farklı alanlarda çalıştı, DİSK’te araştırma uzmanlığı ve proje koordinatörlüğü yaptı. 18 yıl önce tasarım, yayıncılık ve PR firması Turuncu İletişim’i kurdu. Halen TPRECD adına yayımlanan Plasticus ve Akın Yücel Klinik adına yayımlanan Vega dergilerinin yayın yönetmenidir.

Latest from Kırmızı Halı

26’dan sonra 28 gelsin!

İstatistikler 27 yaşındaki ölümlerin yüksekliğini çürütmüş olsa da, bu konu artık kültürel bir fenomen olarak varlığını