//

Japon Mutfak Sanatları Programı başlıyor

Türkiye’nin ilk Japon Mutfak Sanatları Programı, Türkiye Japonya dostluğunun 100. yıl dönümünü kapsayan 2024 kış eğitim döneminde Topkapı Üniversitesi USLA’da başlıyor.

Uzakdoğu Mutfak Akademisi ve Topkapı Üniversitesi USLA işbirliği ile ve Japonya İstanbul Başkonsolosu Kasahara Kenichi, Topkapı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin’in katılımıyla 11 Ocak tarihinde Topkapı Üniversitesi USLA Kanyon Kampüsü’nde tanıtımı gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk Bronze sertifikalı Japon Mutfak Sanatları Programı sektöre yön vermeye hazırlanıyor.

Uzakdoğu Mutfak Akademisi’nin ilk programı olan Bronze Sertifikalı Japon Mutfak Sanatları Programı, 2013’te “Japonların Geleneksel Beslenme Kültürleri” olması nedeniyle UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras olarak tescil edilen ve “Washoku” olarak anılan Japon Mutfağı’nın, bilinen ve keşfedilmeyi bekleyen birçok önemli unsurunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Program, şeflerin ürettikleri ürünleri iyi tanımalarını, temel kavram, malzeme ve tekniklere hakim olmalarını sağlayarak yaratıcılıklarını bir üst dereceye taşımayı, öğrencilerine mutfağın özünü en doğru şekilde anlatmayı hedefliyor. İlerleyen yıllarda farklı ülke mutfaklarını da kapsaması öngörülen program, sektörün önde gelen temsilcileri, dernek başkanları, şefler ve gastronomi önderlerinden yoğun ilgi görüyor.

Yorumunuz

Your email address will not be published.