/

Japonlar ‘Oppenheimer’ı nasıl karşıladı?

Oscar’da en iyi film ödülünü kazanan ‘tartışmalı’ ‘Oppenheimer’, Japonya’da gösterime girdi.

Japonya’ya atılan ilk atom bombasının hikayesini anlatan filmin, ülke halkı için hassas olduğu ve gösterimin yapılmayabileceği konuşuluyordu.

‘Oppenheimer’ın gösterildiği Tokyo’nun merkezindeki büyük bir sinemadaki küçük bir posterde “100 milyon dolar bütçeyle çekilen ve dünya çapında gişelerde yaklaşık 1 milyar dolar hasılat elde eden filmin” şeklinde reklam yapıldı.

ABD’de gişe rekorları kıran film temmuz ayında “Barbie” ile aynı anda piyasaya çıktı; ancak “Barbie” ağustos ayında Japonya’da gösterime girerken, “Oppenheimer” aylarca sinemalarda yer almadı.

Filmin savaş zamanında nükleer saldırıya uğrayan tek ülke olan Japonya’da gösterilemeyecek kadar tartışmalı olduğu yönünde spekülasyonlar yapıldı.

ABD’nin, 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden günler önce, Ağustos 1945’te şehirlere atom bombası atması sonucu Hiroşima’da yaklaşık 140.000, Nagazaki’de ise 74.000 kişi öldü.

‘Amerika merkezli’

Kentin uluslararası film festivalinin başkanı Kyoko Heya, AFP’ye Christopher Nolan’ın filminin “çok Amerika merkezli” bulduğunu söyledi.

“Bu gerçekten Hiroşima’daki insanların izlemeye katlanabileceği bir film mi?” diye soran Heya, “Artık birçok insanın bu filmi izlemesini istiyorum” dedi.

Japon medyada yer alan haberlerde filmin bombaların yol açtığı zararı göstermediğini söyleyen eleştirmenler öne çıkmıştı.

Film, bombanın icadına nezaret eden ABD’li fizikçi J. Robert Oppenheimer’ın hikayesini anlatıyor.

Oppenheimer filmi Oscar’da Christopher Nolan’a en iyi yönetmen ve başrol oyuncusu Cillian Murphy’ye en iyi erkek oyuncu ödülleri de dahil olmak üzere yedi ödül kazandırdı.

Bombadan kurtulan ve eski Hiroşima Belediye Başkanı 96 yaşındaki Takashi Hiraoka, bu ayın başlarında kentte yapılan özel bir gösterimde “Atom silahlarının dehşeti çok daha fazla anlatılabilir ve tasvir edilebilirdi” dedi.

Bugün 1,2 milyon nüfusu olan Hiroşima’da saldırıyı hatırlatan kubbeli bir binanın kalıntıları ve bir müze bulunuyor.

Latest from Ajanda