/

Japonlar, ‘Oscar’a tepkili

Fizikçi J. Robert Oppenheimer’ın hayatını anlatan biyografik film, dünya çapında 954 milyon dolar hasılat yaptıktan sonra hafta sonu ABD Akademi Ödülleri’nde 7 Oscar kazandı. Ancak film, İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru ABD’nin Hiroşima ve Nagazaki’ye saldırmasıyla nükleer bombaya maruz kalan tek ülke olan Japonya’da gösterime girmedi.

Bir grup bilim insanının atom bombası tasarlama sürecini anlatan film, Temmuz 2023’te birçok ülkede gösterime girerken Japonya’da ise ay sonu izleyiciyle buluşacak.

Atom bombasının insani bedelini örtbas ettiği gerekçesiyle eleştirilen filmin, içeriği ve tanıtımına ilişkin tartışmalar nedeniyle Japonya’da gösterime girmesinin geciktiği belirtiliyor. Japon vatandaşlar ise 78 yıl önce kentlerini yerle bir eden atom bombasının geliştirilmesi sürecini anlatan “Oppenheimer” filminin ödül almasına tepki gösteriyor.

Japonların çoğu, 29 Mart’ta ülkelerinde vizyona girecek filmi izlemeden yapılacak değerlendirmelerin yetersiz kalacağını dile getiriyor. Kırtasiyeci Nagai, savaş döneminde ABD’nin atom bombalarını, Japon halkı üzerinde deneyler yapmak için kullandığını savundu.

Yabancı turistlerin, filmi izledikten sonra Hiroşima’ya ilgisinin artabileceği ihtimaline yönelik Nagai, “Söylemesi zor ancak (izleyenler) atom bombasının trajik sonuçlarını görmek isterler mi? Pek öyle düşünmüyorum” dedi. Nagai, filmi izlemeyi düşünmediğini de sözlerine ekledi.

Latest from Ajanda

Efes’in kayıp kapısı bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Geleceğe Miras Sonsuz Efes’ projesi kapsamında Efes Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları devam

Kraliyet mühründe ilginç yazı

Kırıkkale’deki Büklükale kazı alanında, Japon arkeolog Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura liderliğindeki ekip tarafından bulunan Hitit kraliyet