/

‘Kadehleri kaldırma zamanı’

Körkütük Druk

Belli seviyelerde tüketilen alkolün hayatı daha güzel kılacağına dair bir araştırmadan yola çıkarak bu ‘tez’i kendi yaşamlarında test eden dört lise öğretmeni ve onların yaşadığı serüven… Thomas Vinterberg’in neşeli ve hüzünlü filmi ‘Körkütük’ü (Druk) MUBI’de izleyebilirsiniz. ‘En İyi Uluslararası Film’ dalında Oscar’a uzanan yapımın başrolünde Mads Mikkelsen var.

Söz konusu yapıta ilişkin geniş bilgi için sinema yazarı Uğur Vardan’ın Hürriyet’te yayımlanmış aşağıda alıntıladığımız eleştirisine göz atabilirsiniz:

İçelim, güzelleşelim…

Martin, Tommy, Peter ve Nikolaj… Öğretmenler. Düzenli bir hayatları var… Ama ‘orta yaş krizi’ kapılarını çalmış, hayata dair beklentilerinde duraklama dönemine girmişlerdir. Yaşadıkları tatminsizlik, gündelik ritimlerini bile zora sokmaktadır. Bir doğum günü partisinde yaşamlarına ilişkin hayal kırıklıklarını birbirlerine aktarıp bir tür günah çıkarırlarken Norveçli psikiyatr Finn Skarderud’un insanın, kanındaki belli bir oranın üzerindeki alkolle daha verimli ve yaratıcı olabileceği yönündeki teorisini pratiğe çevirmeye başlarlar. Gündüz alınan birkaç kaçamak yudumla birlikte enerjileri artar. Ama zamanla artan dozajlar, onlar için bir problemler yumağına dönüşür…

 Modern Danimarka sinemasının kayda değer yaratıcılarından Thomas Vinterberg’in yönettiği ‘Körkütük’ (‘Druk’), içkiye olan düşkünlüğüyle bilinen İskandinav coğrafyasından etkileyici bir hikâye anlatıyor.

Bu yıl Oscar’da ‘En İyi Uluslararası Film’ dalında, BAFTA’da da ‘İngilizce Olmayan En İyi Film’ kategorisinde ipi göğüsleyen bu ilgi çekici yapımı sempatik, anarşik tonlar taşıyan, komedi ve hüznün iç içe geçtiği bir yapıt olarak tanımlamak mümkün. Mads Mikkelsen’i 2012 tarihli ‘Onur Savaşı’ndan (‘Jagten’) sonra tekrar Thomas Vinterberg’le bir araya getiren bu projede Tommy rolündeki Thomas Bo Larsen de çok iyi oynuyor.

Filmin çekimlerinden önce Vinterberg, kızı Ida’yı bir trafik kazasında kaybetmişti. Yönetmen, Oscar konuşmasında filmini kızına adadığını açıklamıştı. Bu arada psikiyatr Skarderud, başlarda öyküde geçen söz konusu teorisini reddetmiş ve “Evet, bir-iki kadehten sonra hayat güzelleşiyor ama sonuçta ben bir doktorum ve bağımlı insanları tedavi ediyorum, böyle bir açıklamam da yok” demişti. Sonradan Vinterberg’in kendisine uzattığı barış çubuğunun ardından bir tür ‘danışman’ kimliğiyle filme dahil oldu…

Yorumunuz

Your email address will not be published.