Laodikya’daki çeşme 1910 yıl sonra ayağa kaldırıldı

Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’nde bulunan yıkılmış durumdaki anıtsal çeşme ve içindeki Traian heykeli, 1910 yıl sonra restore edilerek yeniden ayağa kaldırıldı.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Laodikya Antik Kenti’nde 2015 yılında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında, anıtsal çeşme parçaları ile Su Yasası gün yüzüne çıkarıldı. 2019 yılında Roma İmparatoru Traian’a ait heykel parçaları da bulundu. 356 parça halindeki heykel, titiz bir çalışma sonucunda birleştirildi. Mermer blok üzerindeki 30 satırlık Grekçe yazılı Su Yasası’nın, İmparator Traian tarafından onaylandığı belirlendi. Antik kentte 2021 yılındaki kazı çalışmalarında ise anıtsal çeşmeye ait diğer kalıntılar keşfedildi.

Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen çalışmaların sonucunda, çeşme orijinal formuyla restore edilerek ayağa kaldırıldı. İçinde havuz bulunan 11 metre genişliğinde ve 9 metre yüksekliğindeki anıtsal çeşmeye, İmparator Traian’ın heykeli de özenle yerleştirildi. Bu restorasyon çalışması, Laodikeia Antik Kenti’nin tarihini ve kültürel zenginliklerini koruma adına önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Yorumunuz

Your email address will not be published.