/

Marilyn Monroe’nun eski evi tarihi eser ilan edildi

Marilyn Monroe‘nun hayranları, 1962’de hayatını kaybeden oyuncunun Los Angeles’taki evini koruma mücadelesini kazandı.

Güzel yıldızın Los Angeles’ta kısa bir süre yaşadığı ve hayatını kaybettiği ev, tarihi kültürel bir eser olarak ilan edildi. Bu karar, Los Angeles Kent Konseyi tarafından alındı.

Monroe’nun “kültürel miras” olarak ilan edilen evinin önünde ayrıca “Sonsuza Dek Marilyn” adlı sekiz metrelik bir heykel bulunuyor.

Los Angeles Times’ın haberine göre, Los Angeles Kent Konseyi, İspanyol Kolonyal mimariye sahip evin yıkılıp yıkılmayacağı konusundaki uzun süren mücadelenin ardından tarihi eser ilan edilmesi yönünde oy kullandı.

Monroe’nun tarihi evinin hemen yanındaki mülk sahipleri, arazilerini genişletmek amacıyla evi yıkmak istiyordu. Ancak Los Angeles Kent Konseyi, evi “kültürel miras” statüsüne alarak yıkılma ihtimalini ortadan kaldırdı.

Bölgenin konsey temsilcisi Traci Park, oylamadan önce yaptığı açıklamada, “Los Angeles şehrinde Marilyn Monroe ve onun Brentwood’daki evi kadar ikonik başka bir kişi ya da yer yok,” dedi.

Şehrin kültürel miraslarını korumak için kurulan sivil toplum kuruluşu LA Conservancy, kararı X platformunda “başarı” olarak kutladı: “Brentwood’daki Marilyn Monroe Konutu artık bir tarihi kültürel eser! Bugün, Los Angeles Kent Konseyi Marilyn Monroe’nun son evinin tarih eser olma adaylığını oybirliğiyle kabul etti. Desteklerini dile getiren herkese ve konsey üyesi Traci Park ile ekibine çok teşekkür ederiz!”

Latest from Ajanda

Efes’in kayıp kapısı bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Geleceğe Miras Sonsuz Efes’ projesi kapsamında Efes Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları devam

Kraliyet mühründe ilginç yazı

Kırıkkale’deki Büklükale kazı alanında, Japon arkeolog Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura liderliğindeki ekip tarafından bulunan Hitit kraliyet