/

“Mekanda Sanat Var” projesi yaygınlaşıyor

Temmuz 2021’de İstanbul’da bir grup arkadaş tarafından Kovid-19 salgınının ardından insanların sanatsal faaliyetlerle sosyal hayata daha çabuk karışması amacıyla Eskişehir, Çanakkale, Balıkesir, Denizli, Isparta, Bursa, Samsun, İzmir, Antalya ve Tekirdağ illerini de kapsayan “Mekanda Sanat Var” Projesi başlatıldı.

Projede, çeşitli kafe ve restoranlar sosyal medya aracılığıyla “Mekanda Sanat Var” ekibine ulaşarak, işletmelerinde heykel, resim, maske tasarımı, yiyecek ve içecek yapımı gibi sanatsal eğitimlerin verilmesine olanak sağlıyor.

“İnsanlar haftalık streslerini atıyor”

Projenin kurucu ortaklarından 25 yaşındaki Anıl Yılmaz, “Mekanda Sanat Var” projesi hakkında şunları söyledi:

“Yola İstanbul ile çıktık fakat büyüyerek 11 ilde çalışmalarımızı yürütmeye başladık. Ulusal bir marka olma eğilimindeyiz. Yaklaşık 2,5 aydır da Eskişehir’de yer alıyoruz. Etkinliklerimizi ağırlıklı heykel ve resim üzerine düzenliyoruz. Maske tasarımı ile yiyecek ve içecek yapımı gibi etkinliklerimiz de oluyor. 2 yıllık süreçte binlerce etkinlik düzenledik. Merkezimiz olan İstanbul’da haftada 400-500 kişiye ulaşıyoruz. Eskişehir’de ise yaklaşık 15 etkinliğimiz oldu. Yemek ve içmekten keyif aldığımız mekanlarda sanatsal etkinlikleri yaymak istiyoruz. Böylece rutin zamanımızı sanatsal etkinliklerle süslüyoruz. İnsanlar haftalık streslerini de atmış oluyorlar. Bu etkinliklerimizi 11 kentin yanı sıra ülke genelinde yaygınlaştırmak istiyoruz.”

Proje kapsamında seramik, resim, heykel gibi sanatsal etkinlikler düzenlenirken, katılımcılar ürettikleri eserleri evlerine götürebiliyorlar. Mekanda Sanat Var, sanatsal becerilerin gelişimine katkıda bulunmanın yanı sıra, haftalık streslerden arınma ve keyifli zaman geçirme fırsatları sunuyor.

İl koordinatörü Hande Özge Özkul, projenin giderek büyüdüğünü ve çeşitli atölyelerle işbirliği yaparak katılımcılara farklı sanatsal deneyimler sunmaya çalıştıklarını ifade etti. Katılımcıların, sanatsal üretimlerini atölyelerde sergileme ve pişirme fırsatı bulmaları da proje açısından önemli bir aşama olarak nitelendirdi.

Projeye katılanlardan Zeynep Görgülü ise projenin sıra dışı ve ilgi çekici olduğunu belirterek, diğer etkinliklerde de yer almak istediğini dile getirdi.

“Mekanda Sanat Var” projesi, insanların sanatla dolu etkinlikler aracılığıyla sosyal hayata katılımını teşvik eden, eğlenceli ve yaratıcı bir platform olarak Türkiye’nin dört bir yanına yayılmayı hedefliyor.

Kaynak: AA

Yorumunuz

Your email address will not be published.