Milyarlık tablo 50 yıl sonra ortaya çıktı

İtalyan devletinin kayıtlarından kaybolan Sandro Botticelli’nin 50 yılı aşkın süredir unutulduğu söylenen tablosu, Napoli’de ortaya çıktı.

Tarihi 15. yüzyıla dayanan ve değerinin yaklaşık 3,1 milyar TL (100 milyon euro) olduğu tahmin edilen bu sanat eseri, başlangıçta Santa Maria la Carità kasabasındaki bir kilisede muhafaza edilmiş, daha sonra onu nesiller boyunca özel bir konutta saklayan yerli bir aileye emanet edilmişti.

Ancak sebebi bilinmeyen nedenlerden dolayı, İtalyan Rönesans ustasının son eserlerinden biri olan bu tablo, devletin radarından düşerek birçok kişi tarafından tamamen kaybolduğuna inanıldı.

Napoli’nin kültürel mirasının korunmasından sorumlu Massimiliano Croce, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Yetkililerin Botticelli tablosunun saklandığı özel konutu en son denetlemesi 50 yıldan fazla bir süre önceydi. O zamandan beri, açıklanamaz bir şekilde tablo, yetkililer tarafından unutulmuştu. Eseri araştırdıktan sonra Botticelli’ye ait bir tablonun 50 yılı aşkın süredir bir evde bulunduğunu anlayınca incelemeye karar verdik. Tablonun, cilaların oksidasyonundan kaynaklanan çok sayıda aşınma ve renk değişikliği nedeniyle kötü durumda olduğu anlaşıldı. Tuvalin artık halk tarafından görülebilmesi umuduyla kapsamlı bir restorasyon çalışması yapılacak” dedi.

Yetkililer şimdi tablonun gerçekten onu bir yüzyıldan fazla süredir saklayan aileye ait olup olmadığını araştırıyor.

Yorumunuz

Your email address will not be published.