/

Netflix’e 170 milyon dolarlık dava

Netflix’te milyonlarca kişinin izlediği ‘Baby Reindeer’ dizisinde takıntılı Martha karakterine ilham veren Fiona Harvey, Netflix’e 170 milyon dolarlık dava açtı.

Gerçek hayattaki Martha olarak ünlenen Harvey, Netflix dizisinin gerçekleri çarpıttığını, kendi itibarını karaladığını ve duygusal stres yaşamasına yol açtığını belirtti.

35 yaşındaki İskoç yazar Richard Gadd’ın kendi hayatından ilhamla yarattığı ve başrolünde oynadığı Baby Reindeer, bu yılın en büyük çıkış yapan dizilerinden biri oldu. Dizi, yazar ve peşindeki takıntılı hayranını konu alıyor.

California’da dün açtığı davada Harvey, dizinin kendisinden ilham aldığını ancak kendisinin dizide anlatıldığı gibi insanları gözetleyen biri olmadığını savunuyor. Dava metninde “Davalılar dünyada 50 milyondan fazla kişiye Harvey hakkında sürekli yalanlar söyledi. Onun iki kere hüküm giymiş takipçi bir sapık olduğunu, 5 yıl hapis cezası aldığını ve Gadd’a cinsel saldırıda bulunduğunu iddia ettiler. Bu gerçekten daha iyi bir hikayeydi ve daha iyi hikayeler para getirir” denildi. Ayrıca Netflix’in Gadd’ın hikayesini doğrulamak için hiçbir şey yapmadığı ve Harvey’nin itibarını tamamen görmezden geldiği de ifade edildi.

Harvey, Gadd’a 41 bin eposta, yüzlerce sesli mesaj ve 106 mektup gönderdiğini de reddetmişti. Piers Morgan’la röportajında Harvey, “Ona belki birkaç e-posta gönderdim, hepsi o kadar” demişti.

Harvey şimdi Netflix’ten gerçek zararlar için 50 milyon dolar, yaşadığı ruhsal sıkıntı ve iş kaybı için 50 milyon dolar, dizinin gelirlerinden 50 milyon dolarlık tazminat ve ceza olarak da 20 milyon dolar talep ediyor.

Netflix’ten yapılan açıklamada, şirketin Richard Gadd’ın kendi hikayesini savunma hakkını destekleyeceği ve davada kararlı bir savunma yapacağı belirtildi.

Gadd daha önce Guardian’a yaptığı açıklamada “Sapıkça takip edildim ve ağır istismara uğradım. Yine de sanat ekseninde var olmak ve hikâyenin dayandığı insanları korumak istedik” demişti.

Emmy Ödülleri’nin favorisi olarak görülen Baby Reindeer, Netflix’teki ilk ayında 60 milyondan fazla kişi tarafından izlenmişti ve platformun en fazla izlenen 10 yapımından biri olması bekleniyor.