/

Roma sokakları Sarayburnu’nda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Marmaray kazıları sırasında ortaya çıkan Roma dönemine ait sokak ve ev kalıntılarını Sarayburnu Parkı’nın ikinci etabında ziyarete açmaya hazırlanıyor. Sarayburnu Parkı, 17 yıldır ihmal edilmiş ve bakımsız hale gelmiş durumdaydı. İBB, 2009 ve 2011’deki Marmaray kazılarından çıkan önemli eserlerin restorasyonunu yaparak Arkeopark’ı düzenledi.

Kazılar sırasında, Sirkeci İstasyonu’ndaki ‘Doğu Şaftı’nda Bizans Dönemi’ne ait kalıntılar bulundu. Bu kalıntılarda, 4.-5. yüzyıla ait Geç Roma Dönemi’ne ait buluntular yer alıyor. Harçlı tuğla sıralarının altında yontma taş bir duvar ve hemen altında düzgün kesme taşlardan oluşan yapı ele geçirildi. Ayrıca, 2.-3. yüzyıla ait Erken Roma Dönemi’ne ait kesme taş sıralı bir duvar da bulunuyor.

Roma ve Bizans Dönemi’ne ait yaşam izlerinin bulunduğu kalıntılarda sokak kesitleri, iç ve dış duvarlar, sütunlu cepheler, su kanalları, döşeme taşları, kuyu ve süs havuzu gibi yapılar gün yüzüne çıkarıldı.

İBB Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Şube Müdür Yardımcısı Okan Yılmaz, arkeologlarla işbirliği yaparak kazı çalışmalarını yürüttüklerini belirtti. Marmaray çalışmaları sırasında çıkan kalıntıların, ilk bulunduğu haliyle yerlerinden alındığını ve restore edildiğini açıkladı. Yılmaz ayrıca, peyzaj düzenlemesi tamamlandıktan sonra parkın halka açılacağını ve ziyaretçilerin bu arkeolojik alanları görebileceğini, ayrıca arkeoloji öğrencilerinin burada çalışmalar yapabileceğini ifade etti. Sarayburnu Arkeopark’ın, İstanbul’un zengin kültürel mirası içinde önemli bir yer edineceği belirtildi.

Yorumunuz

Your email address will not be published.