/

Salonların yüzünü güldürdüler…

Oppenheimer

Hatırlanacağı gibi yaz sezonunun iddialı iki filmi geçen cuma vizyona girmişti. Farklı yaş gruplarına ve seyirci profillerini seslenen bu iki yapım, yani ‘Barbie’ ve ‘Oppenheimer’ arasında sosyal medyada başlayan rekabet filmlerin seyirci önüne çıkmasının ardından gişeye de yansıdı elbet. Bu çekişmede önce Türkiye cephesindeki rakamlara bakalım; ‘boxofficeturkiye.com’ sitesinde yer alan verilere göre iki yapımın hafta sonu seyirci rakamları şöyle: ‘Barbie’ 397.247, ‘Oppenheimer’ ise 360.041.

Bu sayılar önemli tabii ki; şundan bir kere ülkemizde özellikle pandemi sonrası yaşadığımız ve her gün büyüyen ekonomik krizle birlikte insanlar için sinemaya gitmek geçmişten farklı olarak öncelikli bir faaliyet olmaktan çıktı… İşin içine bir de platformlardan film izlemek kültürü girince salonlar çok az sayıda seyirciyle perde açar oldu.

barbie

İki filmin hafta sonu gişeleri, sektörün yüzüne bu yaz sıcağında bir gülümseme, bir mutluluk ifadesi kondurdu.Peki bu iki, adından çok söz edilen filmin ülkeleri ABD’deki hafta sonu gişeleri nasıldı? Şöyle; ‘Barbie’ 162 milyon dolar, ‘Oppenheimer’ ise 82.4 milyon dolar hasılat yapmış. Bu rakamlarla Margot Robbie’nin sürüklediği yapım yılın açılışta en çok hasılat getiren filmi olmuş. Bu tabloda ‘Barbie’yi takip edenler yapımlar şöyle: ‘Super Mario Kardeşler Filmi’ 146.4 milyon dolar, ‘Örümcek-Adam: Örümcek Evrenine Geçiş’ 120.7 milyon dolar, ‘Galaksinin Koruyucuları 3’ 118.4 milyon dolar, ‘Ant Man 3’ 106 milyon dolar ve ‘Küçük Deniz Kızı’ 97.6 milyon dolar. Bu listede ‘Oppenheimer’ın yeri ise yedinci sıra…

Yorumunuz

Your email address will not be published.