/

‘Şampiyon’ bugün belli oluyor…

Evet, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ortaklığında düzenlenen ve 20 Temmuz’da start alan FIFA 2023 Kadınlar Dünya Kupası’nda son nokta bugün konuluyor. Zorlu mücadelelerin ardından finale kalan iki takım; İspanya ve İngiltere arasında oynanacak karşılaşmayla birlikte ‘Şampiyon’ da belli olacak. Hatırlanacağı gibi son kez 2019’da düzenlenen turnuvayı ABD kazanmış ve tarihindeki dördüncü zafere ulaşmıştı. Kupada daha önce Almanya iki kez, Norveç ve Japonya da birer kez ‘Mutlu son’a ulaşmıştı. Bugünkü finalistler göz önüne alındığında hangisi kazanırsa kazansın kupayı ilk kez müzesine koymuş olacak.

İki takımdan İngiltere’nin turnuvaya son ‘Avrupa Şampiyonu’ unvanıyla geldiğini belirtelim; Ada temsilcisi bugünkü final randevusundan da galip ayrılırsa ‘Dünyanın en iyisi’ apoletini de omuzlarını takacak.

Finalistlerden İspanya yer aldığı C Grubu’nu Japonya’nın ardından ikinci sırada bitirerek bir üst turda yoluna devam etmişti. İberyalılar grupta Kosta Rika’yı 3-0, Zambiya’yı 5-0 yenmiş, Japonya’ya da 4-0 mağlup olmuştu. Son 16 turunda İsviçre’yi 5-1’le geçen İspanyollar çeyrek final mücadelesinde Hollanda’yı 2-1 yenmiş, yarı finalde de İsveç’i de aynı sonuçla, 2-1’le geçmişti. Diğer finalist İngiltere ise grup aşamasında Haiti ve Danimarka’yı 1-0, Çin’i de 6-1 mağlup etmişti. Ada temsilcisi son 16 turunda 0-0 biten maçın ardından Nijerya’yı penaltı atışları sonucu 4-2’ye elemesinin ardından çeyrek finalde Kolombiya’yı 2-1, yarı finalde de ev sahiplerinden Avustralya’yı 3-1 mağlup ederek finaldeki yerini ayırttı.

Bugün Sidney’de oynanacak ve saat 13.00 başlayacak olan final randevusu TRT Spor’dan naklen yayınlanacak.

Yorumunuz

Your email address will not be published.