Tablonun gerçek değeri dudak uçuklattı

Rembrandt’a ait olduğu belirlenen “Adoration of the Kings” isimli tablo, uzun bir süredir görülmeyen bir eser olarak dikkat çekiyor. Tablo, 1955 yılında koleksiyoner J.C.H. Heldring tarafından satın alındıktan sonra, eşinin 1985 yılında ölümünden sonra bir Alman ailesine satıldı. Eser, bu ailenin mülkiyetinde geçen yılların ardından 2 yıl önce Christie’s tarafından açık artırmaya çıkarıldı.

Tablonun değeri o dönemde 10 bin ile 15 bin dolar arasında tahmin edilirken, açık artırmada kimliği belirsiz bir alıcı tarafından 910 bin dolara satın alındı. Ancak daha sonra yapılan incelemelerde, eserin ünlü ressam Rembrandt tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Tablonun gerçek değeri, röntgenleme teknikleri ve kızılötesi ışınlar kullanılarak yapılan incelemeler sonucunda 12,6 milyon ile 18,8 milyon dolar arasında belirlendi.

Eserin Rembrandt’ın kariyerinin henüz erken dönemlerinde, 20’li yaşlarında yapıldığı tahmin ediliyor. Bu keşif, tablonun sanat tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu vurguluyor.

Yorumunuz

Your email address will not be published.