Tarlada Roma dönemine ait mozaik bulundu

Elazığ’da bir bahçe sahibi fidan dikmek için çukur kazarken, Roma dönemine ait bir taban mozaği buldu. Mozaik alan, arkeologlar tarafından açığa çıkarılarak 84 metrekareye genişletildi. Ayrıca, alandaki duvarların da gün yüzüne çıkarıldığı çalışmalar devam ediyor.

Salkaya köyüne bağlı olan tarlada fidan diken çiftçi, üzerinde çeşitli desenlerin bulunduğu mozaik desenli yapının farkına vardı. Tarla sahibi, bulduğu yapının tarihi bir kalıntı olabileceğini düşünerek durumu Elazığ Müze Müdürlüğü ve jandarmaya bildirdi.

Ekiplerin yaptığı inceleme sonucunda, bu yapının Roma dönemine ait olduğu değerlendirildi. Tarihi bir yapının taban mozaikleri olduğu belirlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde Elazığ Müze Müdürlüğü tarafından kazı ve kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Tesadüfen bulunan taban mozaiklerin tarihi ve kültürel öneminin yanı sıra Elazığ’da bulunan ilk taban mozaiği olduğuna dikkat çeken Elazığ Etnografya ve Arkeoloji Müzesi Müdürü Ziya Kılınç, ”Bu mozaiğinin benzerlerinin olup olmadığına dair çalışmalarımız halen devam ediyor. Muhtemelen önümüzdeki yıl da bu çalışmalar devam edecektir” dedi.

Yorumunuz

Your email address will not be published.