/

Usta ressamların tabloları sergiden kaldırıldı

İsviçre’deki Kunsthaus Zurich müzesi, Naziler tarafından II. Dünya Savaşı sırasında yağmalandığından şüphelenilen bazı tabloları sergiden kaldırma kararı aldı. Bu tablolar arasında Vincent van Gogh, Claude Monet, Gustave Courbet, Henri de Toulouse-Lautrec ve Paul Gauguin’in eserleri bulunuyor.

BBC’nin haberine göre, bu eserler Almanya doğumlu İsviçreli iş insanı Emil Bührle’nin koleksiyonuna ait ve Naziler tarafından çalınmış olabileceği düşünülüyor. Bührle’nin Naziler için silah kaçakçılığı yaparak servet kazandığı biliniyor.

Şüpheler nedeniyle beş tablo sergiden çıkarıldı. Tabloların aslında Yahudi asıllı Alman iş insanı Max Silberberg’e ait olduğu düşünülüyor. İddialara göre, Naziler Silberberg’i eserleri ucuzdan açık artırmaya çıkarmaya zorladı ve daha sonra Bührle bu tabloları satın aldı. Yetkililer, incelemelerin ardından Silberberg’in ailesine tazminat ödeneceğini belirtti.

Latest from Ajanda

Efes’in kayıp kapısı bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Geleceğe Miras Sonsuz Efes’ projesi kapsamında Efes Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları devam

Kraliyet mühründe ilginç yazı

Kırıkkale’deki Büklükale kazı alanında, Japon arkeolog Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura liderliğindeki ekip tarafından bulunan Hitit kraliyet