/

Van Gogh ile sohbet etmek ister misiniz?

Paris’teki Musee d’Orsay Müzesi ziyaretçilerine yapay zekâ aracılığıyla 1800’lerde yaşamış Van Gogh ile sohbet olanağı veriyor.

Bir sanatçının yapay zekayla konuşturulduğu bu sergi bir ilk. Şubat başına kadar devam edecek sergi sanatçının kendini öldürmeden önceki son iki ayına ve o dönemde ürettiği eserlere odaklanıyor. Fakat serginin en dikkat çekici yönü Van Gogh’la sohbet etmek, sorular sormak.

‘Bonjour Vincet/ Merhaba Vincet’ adlı bu yapay zekâ programı sanatçı tarafından yazılmış mektupları ve biyografik bilgileri temel alarak oluşturulmuş. Fakat bir sorun var. Soruları yanıtlayan Van Gogh her zaman doğru yanıt veremeyebiliyor. Bunu sanatçıyla röportaj yapmak için müzenin yolunu tutan New York Times sanat muhabiri fark etti.

Gazeteci Van Gogh’a en sevdiği tabloyu sorduğunda ‘Yıldızlı Gece’ yanıtını almış. Bu sanatçının en bilinen tablolarından biri olsa da Van Gogh’un tabloyu yaptığı 1800’lü yıllardaki çalışmalarını pek o kadar sevmediği biliniyor.

NY Times’ın haberinden öğrendiğimiz ilginç bir şey daha var. Kendini göğsünden vurarak intihar eden Van Gogh’a ziyaretçiler en çok kendini neden öldürdüğünü sormuş. İlginç olan yapay zekanın her seferinde farklı yanıtlar vermiş olması. Yanıtlar da giderek düzelmiş, iyileşmiş. Tabii Van Gogh bu sorulara böyle yanıtlar verir miydi ya da yanıtlamak ister miydi soruları da yapay zekayla ilgili etik tartışmalarla beraber gelenlerden.

Yorumunuz

Your email address will not be published.

Latest from Ajanda

Efes’in kayıp kapısı bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Geleceğe Miras Sonsuz Efes’ projesi kapsamında Efes Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları devam

Kraliyet mühründe ilginç yazı

Kırıkkale’deki Büklükale kazı alanında, Japon arkeolog Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura liderliğindeki ekip tarafından bulunan Hitit kraliyet