/

Van Gölü’nün altındaki antik yol görüntülendi

Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Çitören Mahallesi açıklarında bulunan Çarpanak Adası’na ulaşımı sağlayan ve yıllar önce sular altında kalan 1 kilometrelik antik yol, su altı belgesel yapımcısı Tahsin Ceylan ve ekibi tarafından görüntülendi.

Sahil Güvenlik Van Gölü Grup Komutanlığı ve Van Diving Dalış Okulu dalgıçlarının da katıldığı etkinlikte, Ceylan ve beraberindekiler antik yolu görüntüleyerek kayıt altına aldı.

Ceylan, yaptığı açıklamada, göldeki 4 büyük adadan biri olan Çarpanak Adası’nın doğasıyla çok sayıda ziyaretçiyi ağırladığını söyledi. Van Gölü’nün önemli adalarından Çarpanak Adası’nda bulunan Ktouts Manastırı’na bir zamanlar Ermenilerin ibadet etmeye geldiğini anlatan Ceylan, “Ada yapılan yol ile karayla bağlanmıştı. Yol zamanla su altında kaldı. Biz de paletlerimizi elimize alarak ayaklarımıza bağladığımız 8 kilogram ağırlığındaki kurşun plakalarla büyük bölümü su altında kalan yolda yürüdük. Su seviyesi bazı noktalarda 5 metreyi geçiyordu. Göldeki güzelliklere dikkat çekmek istedik. Van Gölü doğal güzellikleriyle Türkiye’nin en önemli değerlerinden biri. Sahip çıkmamız, korumamız gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumunuz

Your email address will not be published.