/

Ve onlar “Avrupa’nın en büyüğü”…

3 Eylül 2023… Bundan böyle voleybol tarihimiz için muhteşem bir zaferin adresi olacak bu gün ve gece… A Milli Kadın Voleybol Takımımız, ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nda unutulmayacak, muhteşem bir zafere imza attı. ‘Filenin Şahaneleri’, 2023 yazında son etabı ABD’de düzenlenen ‘FIVB 2023 Milletler Ligi’ organizasyonunda inanılmaz bir performans göstermiş ve turnuvayı ‘Şampiyon’ unvanıyla bitirmişti. Aynı takım, 15 Ağustos’ta başlayıp finalini dün gece, yani sonbahar başı yapan ‘2023 CEV Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nı da zirvede kapadı.
Kaptan Eda Erdem yönetimindeki bu muhteşem ekip, hatırlanacağı gibi grup aşamasını ‘Beşte beş’le tamamlamış, ‘İlk 16’ turunda Belçika’yı, çeyrek finalde Polonya’yı, yarı finalde de ‘Son şampiyon’ İtalya’yı elemiş ve finale yükselmişti. Son dönemeçteki rakip ‘Son Dünya Şampiyonu’ unvanlı Sırbistan’dı. Kadın voleybolunun Avrupa’daki ekol ülkelerinden biri olan rakibi karşısında Türkiye, tıpkı İtalya maçında olduğu gibi setlerde 2-1geriye düşmesine rağmen önce beraberliği sağladı, sonra da final setinden de galip çıkarak hem maçı aldı hem de ‘Avrupa Şampiyonu’ oldu.

Bu muhteşem başarıyı ne kadar övsek azdır. Melissa Vargas’ı, Ebrar Karakurt’u, Zehra Güneş’i, Eda Erdem’i, Gizem Örge’si, Hande Baladın’ı, Cansu Özbay’ı, Elif Şahin’i, İlkin Aydın’ı, Simge Aköz’ü, Derya Cebecioğlu’su, Hande Baladın’ı, Ayça Aykaç’ı, Kübra Akman’ı ve Aslı Kalaç’ıyla bütün takım turnuva boyunca inanılmaz bir karakter ve performans ortaya koydu ve o büyük gurur tablosu bir kez daha ortaya çıktı.

İtalyan koç Daniele Santarelli’nin de oyun görüşü, vizyonu, takıma getirdiği hava, yarattığı özel enerji de voleybolcularımızın kimyasıyla uyuşunca Türkiye, kadın voleybolundaki müstesna yerinin tesadüf olmadığını bu yaz düzenlenen iki büyük turnuva aracılığıyla hem Avrupa’da hem de dünyada gösterdi.

Sevgili ‘Filenin Şahaneleri’, size her şey için çok teşekkürler. Ayrıca bütün bu destanları takımın kimi önemli parçalarına yönelik ideolojik salvoların, hedef gösterilmelerin, ‘ötekileştirme’ çabalarının odağında gerçekleştirmeniz de ayrı bir övgüyü hak ediyor… Tebrikler, tebrikler, tebrikler… Bir kez daha çizginin en üstüne çıktınız, bir kez daha “Kadınlar vardır, kadınlar vardır, kadınlar her yerde”yi hatırlattınız, haykırdınız…

Yorumunuz

Your email address will not be published.