/

Yılın sinema olayı: Kurak Günler

kurak günler

Dünya prömiyerini Cannes’da yapan, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 9 dalda ödüle layık görülen “Kurak Günler”, 2022’ye giderayak damgasını vuran yapımlardan. Emin Alper’in yönettiği film, genç ve idealist bir savcının yeni atandığı kasabadaki kurulu düzenle yaşadığı çatışmaları konu alıyor. Senaryoda yapılan değişiklik gerekçesiyle Kültür Bakanlığı’nın desteğini çekmesiyle de ayrıca gündem yaratan film, vizyondaki ilk haftasında 50 bini aşkın izleyiciye ulaşarak da büyük bir başarı elde etti. Peki Kurak Günler hakkında kim, ne dedi?

Sinema eleştirmeni Uğur Vardan:

Sinemamızın genç ve fikriyatı güçlü seslerinden Emin Alper, yukarıda konusunu özetlediğimiz son adımı ‘Kurak Günler’de filmografisinin en derin ve çarpıcı işine imza atıyor ve başyapıtını veriyor.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ugur-vardan/simdiki-zamanlar-anadoluda-42185104

Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay:

Tüm eleştirilerime rağmen, kesinlikle görülmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.

https://t24.com.tr/yazarlar/atilla-dorsay/basyapitin-esiginden-donen-urpertici-bir-film,37746

Yönetmen Emin Alper’in Altyazı dergisine verdiği röportaj:

İlk fikirlerden bir tanesi, kasabada bir kötülüğün faili veya ortağı olmuş bir yönetici bloğunun olmasıydı. Bu bloğun işlediği suçların aslında halkın çok da umrunda olmadığı fikrini işlemek istiyordum Kasabalının en nihayetinde su meselesini kim çözecek saikiyle davrandığını göstermek istiyordum.

https://altyazi.net/soylesiler/emin-alper-ile-kurak-gunler-uzerine-soylesi/

Sinema yazarı Mehmet Açar:

Gerilim ağır basıyor çünkü Emin Alper, ‘Kurak Günler’i savcı Emre’nin bakış açısından psikolojik bir kâbus olarak kurguluyor. Her şeyi onunla birlikte keşfediyor, karanlık bir düşün ortasında hissediyoruz kendimizi.

https://www.haberturk.com/yazarlar/mehmet-acar/3545773-tasrada-politik-gerilim-kurak-gunler

Yorumunuz

Your email address will not be published.