Yıllar sonra gün yüzüne çıkan hırsızlık

1939 yılında gösterime giren ve beş Oscar ödülü kazanan efsanevi film “Oz Büyücüsü“, ilginç bir hırsızlık olayıyla tekrar gündemde. 76 yaşındaki Terry Jon Martin adlı bir adam, 2005 yılında Judy Garland Müzesi’nden ünlü oyuncu Garland’ın giydiği meşhur ayakkabıları çaldığını itiraf etti. Martin, cuma günü suçunu kabul etti ve olayın detaylarını paylaştı. 2005 yılında çekiç kullanarak müzeye giren Martin, ayakkabıların bulunduğu vitrini parçalayarak içeri girdiğini belirtti.

Martin, başlangıçta ayakkabıların gerçek yakut taşlarından yapıldığını düşündüğünü ancak çalıntı mallarla ilgili birisinin ayakkabıların aslında sadece camdan yapıldığını söylediğinde durumun farkına vardığını ifade etti. Ancak Martin, sonrasında ayakkabılarla ne yaptığını açıklamadı. Martin’in avukatı Dane DeKrey, müvekkilinin ayakkabıların nerede olduğu ve nasıl kurtarıldığı konusunda herhangi bir bilgi sahibi olmadığını belirtti. DeKrey, ayrıca Martin’in kronik obstrüktif akciğer hastalığının ilerlemiş olduğunu ve nefes almakta zorlandığını aktardı.

FBI, filmden kalan dört çiftten biri olduğuna inanılan ayakkabıları 2018 yılında kurtardı. Federal savcılar, ayakkabıların muhtemelen yaklaşık 3,5 milyon dolar değerinde olduğunu belirtti.

Yorumunuz

Your email address will not be published.