/

‘Çin Seddi’ni de aştık mı ‘Şampiyonuz’…

Türkiye’nin, FIVB 2023 Milletler Ligi organizasyonundaki muhteşem yürüyüşünü kupayla taçlandırmasına sadece bir maç kaldı. ‘Filenin Şahaneleri’ bu gece sabaha karşı saat 01.30’da Çin’le şampiyonluk maçına çıkıyor.  Yarı finalde yeni bir tarih yazarak ABD’yi evinde, Teksas’a bağlı Arlington’da oynanan maçta 3-1 mağlup eden Milliler bu sonuçla final biletini cebine koydu. Maç öncesi istatistikleri itibariyle sekiz kez karşılaştıkları ve iki kez yenip altı kez de mağlup oldukları voleybol devi ABD’yi 25-21, 25-14 , 24-26 , 27-25’lik dört set sonucu geçerek tarihindeki üçüncü zafere imza atan Ay-Yıldızlılar böylece Polonya’yı 3-0 mağlup ederek finale çıkan Çin’in rakibi oldu.

Bilindiği gibi takımın başına Giovani Guidetti sonrası vatandaşı Daniele Santarelli getirilmişti. Yeni koç geçmişte takımda fazla forma şansı bulamayan Gizem Örge’ye şans tanıdı, üstüne ekibe yeni dahil olan Melissa Vargas’ın üstün performansı, Zehra, Ebrar, kaptan Eda, İlkin, Elif, Derya, Cansu, Saliha ve Ayça’ın olağanüstü katkıları derken ‘Filenin Şahaneleri’ muhteşem bir yaz serüvenine imza attı bu yıl.

Şimdi sıra elbette bu güzel hikâyeyi bir de kupayla süslemek. Umarız bu gece ‘Çin Seddi’ni aşacak ve tarihimizin eksik sayfasını tamamlayacağız. Son bir bilgi notuyla bitirelim: ‘Filenin Şahaneleri’ ilk kez 2018 yılında ‘Milletler Ligi’ adıyla düzenlenen organizasyonun ilk yılında ikincilik, 2019 ve 2022’de dördüncülük, 2021’de ise üçüncülük derecelerine ulaşmıştı.

Maçın TRT Spor’dan yayınlanacağını da hatırlatalım…

Yorumunuz

Your email address will not be published.