/

Mona Lisa’nın manzarasının sırrı ne?

Bir akademisyen, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’yı resmetmesinden tam 500 yıl sonra, dünyanın en ünlü sanat eserlerinden birinin arka planındaki gizemi çözdüğünü iddia etti.

Sanat tarihçileri uzun süredir, ünlü ressamın eserine ilham vermiş olabilecek yerler hakkında konuşuyorlardı. Tablonun arka planında tasvir edilen manzara tartışmalara neden oldu. Ancak jeolog ve İtalyan Rönesans uzmanı Ann Pizzorusso, bu gizemi çözmüş gibi görünüyor. Ona göre, bu manzara kuzey İtalya’daki Lecco’dan esinlenilmiş.

Reuters’ın haberine göre, Pizzorusso, Como Gölü kıyısındaki küçük kasaba Lecco’nun Mona Lisa’nın arka planında yer aldığını savunuyor. Bu yer şimdiye kadar Alessandro Manzoni’nin “Nişanlılar” adlı başyapıt romanının geçtiği yer olarak biliniyordu.

Bilim insanı, resimdeki kemerli köprünün önceki teorilerde Arezzo ve Bobbio gibi diğer İtalyan şehirlerindeki benzer yapılarla ilişkilendirilmiş olmasına rağmen, aslında 14. yüzyıldan kalma Ponte Azzone Visconti köprüsüne benzediğini belirtiyor.

Pizzorusso’nun iddialarını desteklemek için jeoloji bilgisinden faydalandığını söyleyebiliriz. Ona göre, Lecco’daki kaya oluşumları, tablodaki manzarayla uyumlu bir kireçtaşı içeriyor.

ArtWatch UK adlı sanat eserlerinin korunmasını amaçlayan bir kuruluşun genel müdürü Michael Daley, Pizzorusso’nun araştırmasının sanatçı ve bilim insanının nasıl bir araya geldiğini mükemmel bir şekilde gösterdiğini ifade etti.