/

Maltın peşine düşenler için

maltın peşinde

Viski kültürü ve distile içkiler uzmanı Dr. Burkay Adalığ’ın, viskinin anavatanı İskoçya’ya 10 yıla yayılan seyahatlerinden yola çıkarak yazdığı “Maltın Peşinde: İskoçya Viski Damıtımevleri” okurlarla buluştu. 169 damıtımevi, viski seyahat rotaları ve yüzden fazla tadım notuyla viskiyi odağına alan kitap, aynı zamanda zengin kültürü, ilginç ayrıntılarla dolu tarihi ve doğal güzellikleriyle İskoçya üzerine hazırlanmış geniş kapsamlı bir rehber niteliğinde.

Epsilon Yayınevi’nden çıkan kitabın gelirinin bir bölümü Darüşşafaka’ya bağışlanacak.

2013 yılında Türkiye’nin sadece viski kültürü üstüne yazılar içeren ilk internet sitesi olan meleklerinpayi.com’u kuran Dr. Burkay Adalığ, bu alandaki çalışmalarıyla çok sayıda ödüle layık görüldü. Son olarak 2022’de İskoçya’da Blair Şatosu’nda düzenlenen bir törenle İskoç viskilerine üstün hizmet sunan kişilere verilen Keeper of the Quaich (Kadeh Muhafızlığı) nişanını aldı.

2019 yılında yayımladığı Meleklerin Payı ve 2020 yılında yayımladığı İmbikten Kadehe kitaplarıyla gastronomi dünyasının Oscar’ları sayılan Gourmand Awards’da toplam 3 dalda Winner ödülü ile Best Whisky Book ve Best Spirits Book ödüllerinin sahibi oldu.

Yorumunuz

Your email address will not be published.