/

Fatih’in tılsımlı madalyonu ne anlatıyor?

Bonhams Müzayede Evi İslam ve Hint Sanatı Direktörü Oliver White, tahmini satış bedeli 1,5-2 milyon sterlin (61 ila 81 milyar lira) olan ve müzayedenin en önemli eseri olarak öne çıkan Fatih Sultan Mehmet’in portresinin bulunduğu madalyonun detaylarını anlattı. Müzayedede ayrıca Osmanlı dönemine ait kılıçlar, çiniler, fermanlar ve bir yay gibi eserler de satışa sunulacak.

Madalyon, sergide diğer eserlerden ayrı bir şekilde sergileniyor ve Rönesans döneminde İtalya’da yapıldığı düşünülüyor. White, bu madalyonun 20 yıl önce bir koleksiyonda keşfedildiğini ve o zamana kadar Gentile Bellini’nin Fatih tablosunun en eski Fatih portresi olarak bilindiğini belirtti.

White, madalyonun detaylarını şu sözlerle açıkladı: “Madalyonu 1450 yılına tarihlendiriyoruz. Fatih, madalyonda ‘Magnus Princep (Büyük Prens)’ olarak tasvir edilmiş. Madalyonu çevreleyen ifadeler, bunun gençlik yıllarında yapıldığını gösteriyor çünkü bu, bir imparatorluk ünvanı değil. Ayrıca bu ifade, 1440’larda Osmanlı ile Venedik arasında yapılan bir anlaşmada da kullanılmış. Bu nedenle madalyonu 1450 yılına tarihlendirdik.”

Madalyonun geçmişine dair detaylar paylaşan White, “Madalyon 2000 yılında İtalya’daki bir satışta ortaya çıktı. Ondan önce ise 19. yüzyıla ait bir İtalyan koleksiyonundaydı” dedi. Ayrıca madalyonu çevreleyen yazıda “Magnus Princep, Magnus Amiras, Sultan Dns Memomet (Büyük Prens, Büyük Emir, Sultan Mehmet Efendi)” ifadelerinin yer aldığını ve kavuğun çiçek ve tüy detaylarıyla süslendiğini kaydetti.

Madalyonun İstanbul’un fethi öncesi yapıldığını ve tılsım özelliği taşıdığına değinen White, “Bu madalyonun bizzat siparişini verdiği bir eser olmalı çünkü kimse onun adına bir madalyon yaptıramazdı. Tam ortada bulunan ve orijinal halinde yer alan delik ise bir yere asıldığını hatta boyna takıldığını düşünmemize neden oldu” dedi.