Havalı, şık, özgün ve renkli

 

Cool Men Club, günlük yaşamda, işte, ofiste ya da özel bir gecede fark edilmenizi sağlayacak çok havalı bir erkek aksesuar mağazası. Erkeklerin tarzını tamamlayacağı, kadınların en şık hediyelik eşyaları bir arada bulacağı lüks, modern ve kaliteli ürünlere ulaşabileceğiniz bu butik magaza Galata’da, Lüleci Hendek Sokak’ta.  

ASLINUR TİLKİ

 

Desen desen kravatlar, papyonlar, cep mendilleri, birbirinden renkli fularlar, çoraplar, bileklikleri kolyeler, kol düğmeleri, broşlar, güneş gözlükleri, hediye setleri ve daha neler neler… Sahi erkek giyimi son 30-40 yılda çok değişmedi mi?

Erkekler için giyim; pantolon, tişört, özel bir gün için takım elbise demekti. Aslında bu kalıpların içine sanayi devriminden sonra girdi. Sanayi devriminden öncesine kısaca bir göz atabilirsek; çok renkli tarzlar ve detaylarla karşılaşabiliriz. Küpeli, kolyeli, uzun saçlı, elbiseli, etekli sıradanlıktan uzak erkek profilleri ile bezeli tarih sayfaları günümüze ışık tutmuş olabilir ama kendi dönemlerinde temsili kalmış. Tâ ki günümüze kadar. Artık erkekler; kendi tarzını oluşturmak ve bunu seçimleriyle de yansıtmak istiyorlar. Bunun için pop yıldızı ya da tarihi karakter olmaya ihtiyaçları da yok.  Aksesuarlar işte tam bu noktada tamamlayıcı ve fark yaratan parçalar/detaylar olarak karşımıza çıkıyor. 

Mağaza sahibi Baki Erol ile. Rafları turlarken kumaştan yapılmış minik çiçek figürlü yaka iğnesi, güzel bir güneş gözlüğü aldım. Gözlük seçmek zordur ama bu defa tam istediğim havayı yansıtan bir tanesini bulmayı başardım.

Baki Erol’u sahibi olduğu CoolMenClub işte bu ihtiyaç için oluşmuş bir adres. Çok güzel bir sokakta konuşlanmış, sevimli, hoş bir mekân. Gerisini de sahibinden dinleyelim.

“Stil sahibi erkekler için doğru adres” mottosuyla hizmet veriyorsunuz. Kuruluş hikayenizi bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Kuruluşumuz birkaç hikâye ve ihtiyacın bir araya gelmesi ile başladı. Bu iş fikri, hobi olarak orijinal aksesuarları satın almam ile başladı. Bu aksesuarları sadece yurtdışına çıktığımda bulabiliyordum. İstediğim gibi orijinal bileklik ve kolye modellerini Türkiye’de bulmam mümkün değildi. Ayrıca ülkemizde düzenlenen çeşitli festival veya etkinliklerde tüm markaların kadınlara yönelik olduğunu da gördüm. Bunlara ek olarak erkeklere hediye alma sorunsalına da seçenek oluşturmak istedik.  Çünkü kadınlara hediye alırken seçenek çok fazla iken erkeklere hediye almak istediğinizde çok az seçenek var. Piyasada; kravat, cep mendili, papyon, kol düğmesi, ceket ve gömlek aksesuarları vs. gibi farklı ve stil sahibi modellerde çok az ve klasik seçenekler vardı.  

Bununla ilgili araştırmalar yaparken Türkiye’de erkek takı-aksesuarı alanında uzmanlaşmış ve bu işe yoğunlaşmış aynı zamanda E-Ticaret de yapan bir marka olmadığını gördük. Tabii çok niş bir sektör ve özellikle erkeklere özel üretmek, tasarlamak ticari olarak çok daha riskli. Fakat biz bu riski alarak markamız CoolMenClub’ı stil sahibi erkekler için havalı, şık ve özgün ürünler tasarlayıp üretmek üzerine kurduk. 

Erkekler artık tek tip giyinmekten ziyade kişiliklerini yansıtan ya da trendleri takip eden ürünleri tercih ediyorlar. Siz bu değişimi neye bağlıyorsunuz?

Öncelikle, erkekler de artık renk seçimlerinde kadınlar kadar cesaretli davranıyorlar. 

Eskiden erkek için aksesuar demek; gözlük ve saatti. Fakat artık erkekler de bileklik, kolye takmak, renkli bir papyon veya şal kullanmak, desenli bir mendil veya yaka iğnesi ile ceketini öne çıkarmak ve farkını göstermek, kendi tarzını yaratmak istiyor. 

Bence diğer bir nedense eskiden modayı dergilerden, gazetelerden ve filmlerden takip ediyorduk. Şimdi sosyal medya çok daha belirleyici. Tüm moda markalarına ve stil öncülerine tek bir platformdan ulaşmak mümkün.  

Tabii ekranların etkisi tam olarak da silinmiş değil. Türkiye’de ve dünyada özellikle dizilerin etkisi yadsınmaz. Dizi karakterlerinde kullanılan bazı kıyafet ve aksesuarlar zaman zaman çok fazla talep edilebiliyor.     

 

Yakışıklı olmayabilirsiniz ama kendinizi geliştirip farkınızı gösterebilirsiniz. Tabii doğru parçaları bir araya getirmeyi bilmeniz gerekir, stil sahibi ve şık olmak için. Burada örneğin sıradan bir takım elbisenin bile küçük dokunuşlarla nasıl şık olabileceğini ya da sadece bir kolye ile nasıl havalı olunabileceğini anlatmaya çalışıyoruz.

Bir erkek için dış görünüş ne ifade ediyor?
Dış görünüşünüz güzel olması, kendinizi yakışıklı hissetmenizi ve beğenilmenizi sağlar. Bu da özgüveninizi artırır. İlk izlenimde fark yaratır ve ön yargıları büyük ölçüde kırarsınız. Böylece insanların sizinle iletişimi de çok daha etkili olur. Yapılan araştırmalarda da hem kişinin kendini iyi hissetmesi hem de çevrenin algısı açısından dış görünüşün önemi sıkça vurgulanır.  Aksesuarlarınız gerçekten çok elegan ve başlı başına “ben varım” diyecek konseptte. Aksesuar genel bir görünüm için sizce ne ifade ediyor?

Aksesuar pastanın süsü veya üstündeki çilek gibi görüldü uzun yıllardır. Ama bence çok daha fazlasını hak ediyor. “Aksesuarlar şık ve stil görünmenin ekonomik yoludur” diyebiliriz. Kıyafetinizde ufak ama zarif bir dokunuşla ben de varım diyebilirsiniz. 

Başka bir yerde bulamayıp burada bulabileceğimiz neler var? 
Düğme üstüne geçmeli kol düğmesi, taşları değiştirilebilen kol düğmesi gibi inovatif ürün tasarımlarımız var. Bunlara yine taşları değiştirilebilen gömlek ve ceket aksesuarlarını da ekleyebiliriz. 

En nostaljik ürünler desek?
James Bond filmleri ile meşhur olan gömlek yaka iğneleri ve siyah bağlamalı papyon gibi nostaljik ürünlerimiz mevcut. Kol düğmeleri ve kravat iğneleri ise her dönem tercih edilen nostaljik ürünlerimiz…   

Ürünlerinizi kim ya da kimlerle tasarlıyor? 
Ürünlerin büyük bir kısmını kendimiz tasarlıyoruz. Fakat yurtdışında da tasarlattığımız bazı ürünlerimiz var. 

Ürünlerinizin üretimi yurtdışında mı yapılıyor? 
Çoğu ürünümüz Türkiye’de üretiliyor. Fakat cep mendili ve şal gibi bazı ürünleri İtalya’dan ithal ediyoruz. Ayrıca bakım ürünlerinde İtalya ve Almanya’dan ithal ürünlerimiz mevcut.   

Kişiye özel üretim yapıyor musunuz? 
Kişiye özel olarak ürettiğimiz ürünlerimiz var. Ceket yaka iğnesi, kol düğmesi, kravat iğnesi gibi. Ama zaten burada sıradan olmayan, dışarıda göremeyecekleri birçok ürün bulacaklarından mevcutlar da yeterli olacaktır. 

 

GÖZ ALICI BİR DAMAT OLUN
Son dönemde özellikle damat adayları için papyon ve kravata alternatif ürünler ve kombinler yaptık. Gömlek yaka iğnesi ve gömlek yaka düğmesi ile şık ve tarz görülmelerine yardımcı olduk. Ayrıca ceket yaka iğneleri ile stillerini tamamladık. Böylece klasik damat kombinlerinin dışında bir görünüm sağladık.

Yine özel gece veya balolar için birçok ürün alternatifimiz var. Bağlamalı bir papyon, şık bir kravat iğnesi, desenli bir pantolon askısı veya çok havalı bir ceket yaka zinciri erkekleri bulunduğu ortamda bir adım öne çıkaracaktır. 

Zeki Müren ve Barış Manço, konu aksesuar ise ilk akla gelen sanatçılarımızdı. Onları sade, sıradan bir kıyafetle görmek neredeyse imkansız…

AKSESUARIN ÖNCÜLERİ: ZEKİ MÜREN, BARIŞ MANÇO
Şöyle bir geçmişe bakarsak Türkiye’de erkekler arasında aksesuar popüler olmasa da kullanmayı tercih edenler tarafından bir tutkuya dönüştüğü görülür. En iyi örnekler arasında Zeki Müren ve Barış Manço sayılabilir. Her ikisi de zamanlarının ötesinde tarzlarıyla günümüzde bile stil ikonu olarak gösterilebilirler. Her ikisinin de yüzükleri meşhurdur ve sergilenecek kadar da fazla sayıda olduklarını bilmekteyiz. 

 

KLASİK İŞ ADAMI ALGISINI DEĞİŞTİRDİ: RAHMİ KOÇ
Yazının girişinde erkeklerin tek tip giyinmesi daha çok sanayi devrimine borçlu olduklarını söylemiştik. Bu da iş dünyasının sıradan kalıplardan kurtulmasını daha da zor yapıyor. Fakat öyle bir isim var ki küçük dokunuşlarla bu klişeyi yerle bir etmeyi başarmıştır. Rahmi Koç, takım elbisesinin cebine koyduğu canlı renkte bir mendil ya da farklı aksesuar seçimleriyle farkını ortaya koyar. Şu anda da stiliyle fark yaratanlar arasında en ön sıralarda yer alan Rahmi Koç, yıllara meydan okumayı küçük dokunuşlarıyla başarıyor.

NE TAKSA YAKIŞTIRIYOR: JOHNNY DEEP
Gençlerin aksesuar konusunda daha çok yolu var. Bu konuda çeşitlilik ve öncüler arttıkça daha farklı stilleri göreceğimiz kesin.  Sözlerimi yurtdışından aksesuar kullanımına en yakışacak isimle tamamlamak istiyorum: Johnny Depp. Aksesuarlarıyla fark yaratmayı her zaman başarıyor. Çok fazla ürünü bir arada kullansa da bir şekilde göz yormamayı başarıyor. Bir stil danışmanı var mı bilinmez ama kesinlikle stil konusunda örnek alınabilir. 

İletişim: Lüleci Hendek Cd. 47/A, Beyoğlu/İstanbul
www.coolmenclub.com 
Instagram: coolmenclub 
Facebook: coolmenclub

 

Yorumunuz

Your email address will not be published.