/

Kozmetik sözlüğü

Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Çubukçu ve Uzman Eczacı Mehtap Özcan’dan aldığımız bilgilerle alışverişlerinizde en uygun ürünü seçmek ve etiketlerin şifresini çözmek sizler için artık çok daha kolay olacak.

SERPİL ÇEKİN

SİZE EN İYİ GELECEK KREMİ BULMAK İÇİN ETİKETLERİ DAHA BİLİNÇLİ OKUMAK İSTER MİSİNİZ?
Kozmetik dünyası kelimenin tam anlamıyla bir derya deniz. Yüzlerce marka olduğu gibi, kullanılan sayısız içerik ve teknoloji var. Üstelik literatüre her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bunlara bir de cilt tipi farklılıkları, cilt sorunları ve ihtiyaçları eklenince konu neredeyse bir uzmanlık bilgisi istiyor. Açıkçası çoğumuz etiketi iyi okumak yerine kulaktan dolma bilgiler ve tavsiyeyle yetinmeyi tercih ediyoruz. Oysa biraz daha çaba göstererek kozmetik üründen maksimum fayda sağlayabiliriz.
Kozmetik seçimi ve etiketlerin şifresi üzerine, Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Çubukçu ve Uzman Eczacı Mehtap Özcan’dan aldığımız bilgileri paylaşıyoruz.

DR. EDA ÇUBUKÇU
Dermatoloji Uzmanı

Yağlı ciltlerin tercihi hangi içerikler olmalı?
Yağlı ciltler non-komedojenik, yani gözenekleri tıkamayan, sivilce yapmayan nemlendirici ve güneş koruyucuları tercih etmeli. Yağlı ciltlerin nemlendirici ve temizleyici seçiminde retinoik asit ve salisilik asit, glikolik asit gibi alfa ve beta hidroksi asit içeren ürünler tercih edilebilir.

Kuru cilde sahip olanların tercihi ne olmalı?
Kuru ciltler hyaluronik asit, pantenol, gliserin, yağ asitleri, fosfolipidler, dimetikon ve jojoba yağı gibi yağlar içeren ve bu sayede yoğun nem veren, cildi yatıştıran ürünlerle, cilt kuruluklarını dengeleyebilirler.

Ciltte alerjik reaksiyon yaratabilecek, dikkatli kullanılması gereken içerikler hangileri?
Birçok madde alerjik reaksiyona neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar kişinin genetiği, yapısı ve cilt tipi ile ilişkilidir.

En çok paraben ve parfümlü ürünler alerjik reaksiyona neden olur. Bunun dışında soyucu ajanlar yani salisilik asit, glikolik asit, retinoik asit gibi içerikler cildi irrite ederek alerjik reaksiyona neden olabilirler. Bu tarz içeriklerin doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

Leke açıcı ürünleri kullananların dikkat etmesi gereken 3 şey:
Leke açıcı ürünler kullananlar beraberinde mutlaka güneş koruyucu kullanmalı. Bir de leke açıcı ürünlerin gece kullanımı önerilir. Eğer gündüz kullanılacaksa üzerine kesinlikle ayrı bir güneş koruyucu ürün uygulanmalı. Leke tedavisi için en iyi zaman, güneşe fazla maruz kalmamak adına kış aylarıdır.

Evde yaptığımız maskeler, tonikler cilde zarar verebilir mi?
Evde yaptığınız tonik ve maskelerin içeriğini ve cildinizde yaratacağı etkiyi tam olarak bilmiyorsanız, cilde zarar verebilir. Kullanılan maddelerin alerjik reaksiyonları olabileceği için direkt cilde uygulanması sorun teşkil edebilir. Deri ph’sına uygun olmayıp, cildi irrite edebilir.

Dermatologlar bize dermakozmetikleri öneriyor. Kaliteli ama dermakozmetik olmayan bir kremden benzer faydayı alamaz mıyız?
Dermatologlar içeriğini bildiği kremleri, temizleyicileri hastalarına öneriyor. Hasta bazen çok ucuz, basit bir kremden de fayda görebilir. Burada önemli olan hastanın cilt tipi ve önerilen kremin içeriğidir.

MEHTAP ÖZCAN
Uzman Eczacı

İyi bir anti aging kremde hangi içerikler olmalı?
Yaşla birlikte zayıflayan cilt bariyerini güçlendiren seramidler, hyaluronik asit, peptidler, anti-oksidantlar muhakkak içeriğe eklenmeli.
Bu moleküller güneşin, serbest radikallerin oluşturduğu hasarı azaltır, cildin daha sağlıklı bir formda kalmasını sağlar. Anti-oksidantlar çok geniş bir kavram olmakla beraber, birçok bitki ekstresi, C vitamini, mineraller anti-oksidan etkili moleküllerdir.

Etkili bir göz çevresi kreminin formülü nedir?
Göz çevresi için en büyük sorun morluklar, torbalanma ve ince kırışıklıklardır. Morluklar genetik kaynaklı ise ürünlerin içeriğinde muhakkak renk açıcı moleküller bulunmalı. Örneğin arbutin, heksilresorsinol gibi. Eğer renk koyuluğu dolaşım bozukluğuna bağlı gelişmişse, formüle eklenen arnika, buğday proteinleri gibi içerikler yardımcı olabilir. Torbalanma şikayetinde de yine dolaşımı düzenleyen bu moleküller etkili olur.

Nano teknolojiler kozmetik içeriklerin etkisini artırmak için de kullanılıyor. Bu teknolojiler sizce vaadlerini gerçekleştiriyor mu?
Kesinlikle. Bu teknoloji ciltte ağırlık hissi yaratmayan, yoğun anti aging formülasyonların yapılabilmesini sağlıyor. Yoğun içerikli kremler aknelere neden olabildiği, aktiflerin emilimini engelleyebildiği için nano teknoloji, aktif moleküllerin iyi emilmesi sağlayan güçlü formüller üretilebiliyor.


İşte kremlerin etiket şifresi!

Renk açıcılar: C vitamini, meyan kökü, arbutin, BHA’ler (salisilik asit, pirüvik asit gibi), AHA’ler (meyve asitleri) beyaz çay, maya özü, B3 vitamini, ginseng, amino asit, hidrokinon kojik asit, lavanta özü, gül tohumu yağı, nar özü, fitik asit, retinoidler, traneksamik asit, likoriz, azeleik asir, ferulik asit

Nem artırıcılar: Hyalüronik asit, E vitamini, B3 vitamini, seramid, shea yağı, gliserin, petrolatum, lesitin, pantenol, B5 vitamini, aloevera, avokado yağı, retinol, mineraller, hindistancevizi yağı, klorella, panthenol, bisabolol, deniz yosunu, madecassoside, termal su, kayısı yağı, badem yağı, omega3, omega6, omega9, jojoba yağı, lavanta yağı, peptidler

Yaşlanma etkilerini azaltanlar: Hyalüronik asit, retinol, C vitamini, Pro-Xylane, Resveratrol, kolajen, elastin, probiyotik, antioksidanlar, kafein, Koenzim Q10, seramid, peptidler, mineraller, B3 vitamini

Ödem giderenler: Kondroiti polisülfat, hyaluronik asit, bromelin, arnika, steroidler

Gözenek sıkılaştıranlar: Kil, maya özü, BHA’ler (salisilik asit, pirüvik asit gibi), AHA’ler (meyve asitleri; mandelik asit, glikolik asit, sitrik asit, laktik asit gibi), çay ağacı yağı, retinoidler,  koenzin Q10Hayvanlar üzerinde deney yapılmamış kozmetik ne demek?

Hayvanlara eziyet etmeden ve hayvanlar üzerinde hiçbir test yapılmadan hazırlanmış ürünlerdir. Günümüzde birçok firma bu yöntemi bırakarak laboratuvar testlerine yöneldi ve hayvan testlerini bıraktı. Ancak birçok firma da “leaping bunny” yani kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmediğini gösteren tavşan logosunu, etiketine basmasına rağmen bu testleri yapıyor.
Resmi olarak hayvanlar üzerinde test yapmadığını ilan eden firmaları tercih etmek en doğru yol gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde “Save Ralph” karakteri hayvan deneylerini yine gündeme getirdi. Hayvan deneyi yapmadığını beyan edenler firmalar arasında Babe, Bebak, Bee Beauty, Duru, Elidor, Environ, Eyüp Sabri Tuncer, Flormar, Note, Otacı, Tresan, Rebul var.


Yorumunuz

Your email address will not be published.