/

Penelope Cruz & Javier Bardem

Işıltılı dünyanın ortasında, çılgın kalabalıktan uzakta…

2010 yılında evlenen yıldız oyuncular Penelope Cruz ve Javier Bardem, görkemli dünyanın ortasında tüm gözler üzerlerinde mutlu mesut bir hayat sürüyorlar. Kişisel ve beraber tarihlerine bakalım.

BURAK KURU

Penelope Cruz, 1974’te Madrid’de doğdu. Dans eğitimini 15 yaşında katıldığı model yarışmasındaki başarısıyla destekledi ve video kliplerde yer almaya başladı. Şöhretin kapılarını araladıktan sonra sürekli yükseldi. 1991’de ilk filmi için kamera karşısına geçti bir daha beyaz perdeden uzak kalmadı.

Javier Bardem ise 1969’da Kanarya Adaları’nda dünyaya geldi. Oyuncu ve yapımcı bir ailenin çocuğu olarak doğdu ve ilk kez 5 yaşında kamera karşısına geçti. Bir daha ayrılmadı.
Javier Bardem, İhtiyarlara Yer Yok (No Country For Old Men) filmiyle, Penelope Cruz da Vicky Christina Barcelona filmiyle Oscar Ödülü’ne uzanarak oyunculuklarında zirveye ulaştılar. İkilinin kesişen hayatı şu sıralar 11 yılını dolduran evlilikleriyle devam ediyor.

İLK TANIŞMA: 1992
İkili ilk kez Jamon Jamon filminin çekimlerinde 1992’de tanıştı. Ancak ne olduysa 2007’deki Vicky Christina Barcelona’nın setinde oldu. Film, ABD’den tatile gelen iki kadın İspanyol bir sanatçıyı canlandıran Bardem’le karmaşık bir ilişkiye adım atarken, bir taraftan da Cruz’un canlandırdığı dengesiz eski karısıyla tanışmalarını konu alıyor. Woody Allen’ın yönettiği film, izleyicilerden tam not almıştı. Bu filmde doğan ilişki çiftin aynı yıl Maldivler’de birlikte tatilde paparazziler tarafından çekilen görüntüleriyle doğrulandı ancak çift üç yıl boyunca kırmızı halıya birlikte katılana kadar gönüllü olarak tek kare görüntü vermedi. 2010’da Bahamalar’da sadece ailelerinin katıldığı bir törenle evlendiler.

“YOLDAŞIM, AŞKIM…”
Aynı yıl Cannes’da ödül alan Bardem, ödül konuşmasında Penelope’ye kameraların karşısında teşekkür etti, “Bu mutluluğu arkadaşım, yoldaşım, aşkım Penelope’yle paylaşacağım. Sana çok şey borçluyum ve seni çok seviyorum.”

Özel hayatlarını gözlerden uzak tutsalar da birlikte kamera karşısında olduklarında aşklarını sergilemekten çekinmiyorlar. Mutlu ve birbirlerine karşı sevgi dolu oldukları bakışlarından, vücut dillerinden yansıyor. Ender de olsa birlikte katıldıkları etkinliklerde aşkları hemen göze çarpıyor.

“ÇOCUKLARIMIN FOTOĞRAFINI INSTAGRAM’A KOYMAYACAĞIM”
Onlar diğer Hollywood ünlüleri gibi değil. Çiftin Luna ve Leo adında iki çocukları oldu. Ancak fotoğraflarını sosyal medyada asla paylaşmıyorlar ve bunu doğru bulmadıklarını söylüyorlar. Çocuklarının özel hayatına karşı aşırı korumacı olan çift, ünlü olmayan aileler gibi vakit geçirmekten de geri durmuyor. Çocuklarıyla Disneyland tatili yapmak da buna dâhil. Cruz, “Çocuklarımın fotoğrafını Instagram’a koyduğumu göremeyeceksiniz. Bunu asla yapmayacağım, onların özel hayatlarını korumakla yükümlü olduğumu hissediyorum” diyor.Evlilikleri hakkında da en ufak bir sosyal medya paylaşımı yapmıyorlar. Hesaplarında genellikle sadece işleri ve yer aldıkları projelerle ilgili postlar paylaşıyorlar.

KIRMIZI ÇİZGİLERİ: EŞİT ÜCRET
2018’de birlikte rol aldıkları Everybody Knows (Herkes Biliyor) filminin Cannes Film Festivali gösteriminde Penelope Cruz eşit ücret aldıklarını açıkladı. Sektörün en büyük problemlerinden biri olan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret adaletsizliğine karşı önemli bir duruş sergilediler.

İşi ve özel hayatı birbirinden ayırmayı çok iyi biliyorlar ve birbirlerine çok güveniyorlar. Bu yüzden birlikte çalışsalar bile film setinden çıkıp eve gittiklerinde işi kapının dışında bırakabiliyorlar. Cruz, “Birbirimize yaslanıp bu kadar güveniyor olmamız gerçekten yardımcı oluyor” diyor.
Everybody Knows’un yönetmeni Asghar Farhadi çift için şöyle diyor: “Penelope ve Javier’in kurgu ile gerçeklik, yaşam ve iş arasında çok net sınırlara sahip olmalarını hayranlıkla izledim. Onlar mutlu ve sevgi dolu bir ilişkinin sembolü.”

JAVIER BARDEM’İN CANNES, bıutıful FİLmi, en iyi erkek oyuncu ödülü konuşması: ‘‘Bu mutluluğu arkadaşım, yoldaşım, aşkım Penelope’yle paylaşacağım. Sana çok şey borçluyum ve seni çok seviyorum.’’

JAVIER BARDEM: SPORCU YA DA RESSAM DA OLABİLİRDİ
Javier Bardem’in beyazperdedeki başarısı ödüllerle taçlandırılsa da kariyerini farklı yönlerde de geliştirebilirdi. İlk gençliğinde milli seviyeye yükselecek kadar iyi bir ragbi oyuncusuydu. Ayrıca resme olan yeteneği de gözle görülür düzeydeydi. Bu nedenle sanat eğitimi almış ama bu sırada paraya ihtiyacı olduğunda oyunculuk yapmış ve bu alana yönelmişti.
Paraya ihtiyaç duyduğunda pek övünmediği işler de yaptı. Bunun içerisinde bir günlük striptizcilik de var. Aktivist kimliğiyle de tanınıyor. Çevrenin korunması için çabalıyor. Antartika’nın korunması için mücadele veriyor. Kariyeri sayesinde ünlü ve yakın arkadaşları da var. Bunların arasında Tom Cruise ve Josh Brolin gibi isimler başta geliyor.

Fiziği, onu beyazperdede izleyenler tarafından beğeniliyor ve jüriler tarafından da onaylanıyor. 2007 yılında Dünyanın Yaşayan En Seksi 100 Erkeği arasında gösterilmişti.

Javier Bardem, şu anki eşi Penelope Cruz’la hayatını birleştirmeden önce Christina Pales ile 14 yıl süren bir beraberliği olmuştu. Ekrandaki görüntüsünün aksine, Bardem, hayatında çok ilişkisi olan biri değil.

PENELOPE CRUZ: 4 DİL BİLEN EFSANE
Javier Bardem’in aksine Penelope Cruz’un aşk hayatı biraz daha hareketli. P. Diddy, Matthew Mcconaughey, Josh Hartnett, Matt Damon ve Tom Cruise gibi şöhretli oyuncularla da birliktelikleri olmuştu.
Oscar kazandıran oyunculuğu ona istediği her projede yer alma fırsatı sunuyor ama onun kariyerinde ilginç bir tesadüf var.
Penelope Cruz, oynadığı iki filmde, Pablo Escobar’a mâruz kaldı. 2001’de Blow, 2017’de Escobar filmlerinde başrol oyuncusu uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ı canlandırıyordu.

2000 yılındaki All The Pretty Horses (Vahşi Aşk) filminden sonra vejetarjen oldu.

9 yıl yaptığı balenin ona bıraktığı miras: Ayak parmakları biraz çarpık hâle geldi.

Adını Joan Manuel Serrat’ın aynı isimli şarkısından alıyor.

Penelope Cruz, 4 dil biliyor: İspanyolca, İtalyanca, Fransızca ve İngilizce.

SERHAT BURAK KURU

Gazeteciliğe Radikal gazetesinde spor muhabiri olarak başladı. Kültür-Sanat haberleri, kitap kritikleri, söyleşiler, şehir yazıları kaleme aldı. Hürriyet gazetesinde hafta sonu eklerinde çalışmalarını sürdürdü. Hâlihazırda freelance olarak gazete ve dergiler başta olmak üzere dijital platformlara katkı vermeye devam ediyor.

Yorumunuz

Your email address will not be published.