/

Raphael, ünlü tabloyu tek başına yapmamış olabilir

Heritage Science dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, Rönesans’ın ünlü sanatçısı Raphael’inMadonna of the Rose” adlı eserinin tamamının tek başına onun tarafından yapılmamış olabileceği iddia edildi. İnce fırça işçiliği ve ışığın detaylı kullanımıyla öne çıkan bu başyapıtın, Raphael’in bir öğrencisi tarafından tamamlanmış olabilecek bir bölüm içerdiğine dair inançlar bulunuyor.

Madrid’deki Museo del Prado’da sergilenen 16. yüzyıl eseri, bebek İsa Mesih’i, ebeveynleri Meryem ve Yusuf’u ve onlarla birlikte Vaftizci Yahya’yı içeriyor. Ancak yapılan çalışma, özellikle Yusuf’un sol üst köşedeki yüzünün, Raphael’in öğrencisi tarafından eklenmiş olabileceğini ortaya koydu.

İngiliz bilim adamları, Heritage Science dergisinde yayınlanan bu araştırma için geliştirdikleri yapay zekâ modeli sayesinde, tablonun fırça darbelerini en ince ayrıntısına kadar inceledi. Analiz, eserin çoğunluğunun Raphael tarafından yapıldığını, ancak belirli bir bölümünün öğrencisi tarafından eklenmiş olabileceğini gösterdi.

Yorumunuz

Your email address will not be published.