İşe gelmemenin 3500 yıllık bahaneleri

Mısır Deir el-Medina’da bulunan MÖ 1.250 tarihli bu ostrakonun üzerinde, işçilerin işe gelmeme nedenlerini gösteren bir liste büyük ilgi görüyor.

Arkeofili’de yer alan habere göre, ostrakonun her iki yüzünde, sağ tarafta sütunlar halinde düzenlenmiş 40 işçinin isminden oluşan bir liste ve sol tarafta yatay bir çizgide siyahla yazılmış tarihler bulunuyor. Çoğu tarihin üzerinde kişinin o tarihte neden işe gelmediğini gösteren kırmızı bir kelime veya deyim bulunuyor. Bu ifadeler arasında ‘hasta’, ‘patronuyla birlikte’, ‘bira mayalıyor’, ‘annesini mumyalıyor’, ‘akrep ısırdı’ gibi çeşitli mazeretler yer alıyor.

Günlük çalışma kayıtlarının daha küçük ostrakonlara not edildiği ve daha sonra bu geniş kayda aktarıldığı düşünülüyor. Kayıtların kapsadığı 280 günün yalnızca 70’inin tam iş günü olduğu görülüyor.

Devamsızlığın en sık kaydedilen nedeni, ‘göz rahatsızlığı’ ve ‘akrep sokması’ da dahil olmak üzere hastalık (100’den fazla kez geçiyor). Bir sonraki en sık görülen durum ise kişinin patronunun yanında onun için özel iş yapması.

Yorumunuz

Your email address will not be published.