/

KATE MOSS: Asi, Farklı, Sıra Dışı Bir O Kadar Doğal ve Gerçek…

16 Ocak 1974 doğumlu. 1.70 boyunda, 56 kilo. 1974‘te South London, İngiltere‘de dünyaya geldi. Annesi ve babası 13 yaşındayken ayrıldılar. 

14 yaşında, Bahama tatilinden dönerken, New York JFK Havaalanında, Storm Model Ajansı’nın sahibi Sarah Doukas tarafından keşfedildi. Minyon fiziği, ayrık ön dişleri, belirgin elmacık kemikleri ve aşırı zayıflığı ile tüm dikkatleri üzerine çekti. 

Kate’i ünlü yapan kişi, aynı zamanda çok iyi arkadaşı olan fotoğrafçı Corinne Day sayılır. Onu İngiliz basınıyla tanıştıran ilk çalışma Corinne Day tarafından The Face isimli moda dergisi için siyah beyaz olarak çekilen “The Third Summer of Love“ idi.

0 BEDEN MODASININ YARATICILARINDAN BİRİ…
Podyumlardaki “0” beden modasının arkasında Kate Moss var. 90’lı yıllarda “anti-süpermodel” akımına öncülük etti. Cindy Crawford, Naomi Campbell gibi uzun boylu, yuvarlak hatlı modellerin hüküm sürdüğü podyumlara, model olmak için kısa sayılan 1.70’lik boyu ve incecik bedeniyle “0 beden” modasını getirdi. Karakteristik, neredeyse makyajsız yüzü ve aşırı zayıf bedeniyle enteresan bir şekilde ilgi çekti ve gün geçtikçe popülerliği arttı. İlk büyük çıkışını Calvin Klein Jeans ile yaptı. Calvin Klein’ın Obsession adlı parfümü için verdiği siyah beyaz nü fotoğraflar, tüm dünyada büyük ilgi uyandırdı.

İki gözün başka yöne bakması olarak bilinen Strabismus rahatsızlığı,
Moss’un ayırt edici özelliklerinden biri oldu. 

Kate’in aşk hayatı da çok konuşuldu. Johnny Depp ile ilişkileri magazin basınını uzun süre işgal etti.  Aşkları iddialara göre Kate’in gizlice kürtaj yaptırması ile bitmişti. 2002 yılında kızı Lila Grace Moss dünyaya geldi.

Bir dönem kokain kullandı ama yeniden hayata karışma sürecinde arkadaşları ve hayranları onu hiç yalnız bırakmadı. O da arkadaşlarını yalnız bırakmadı tabii; kliplerinde yer aldı, albümlerine eşlik etti. Elton John, Mick Jones, Anita Pallenberg, Marianne Faithfull ve Bobby Gillespie‘yle yakın arkadaş olan Kate Moss, onlarla birlikte birçok video klipte oynadı.

Sorunlu dönemler geçirmesine rağmen 2006 yılında gelirini ikiye katladı. Öyle ki Vogue dergisinin tek bir sayısında 8 tane reklamda yer aldığı görüldü.

‘‘Dünyanın En Çok Fotoğraflanan Modeli” unvanına sahip oldu.  34 kez İngiliz Vogue dergisi olmak üzere kariyeri süresince 300’ün üzerinde dergiye kapak oldu. 2012 yılında Pirelli’nin takvimlerini süsledi ve 2013’te Playboy’un 

60. yıl özel sayısında yine kapak kızı oldu. 

O BİR LADY…
Sunday Times’ın yayınladığı “En Zengin Britanyalı Genç İnsanlar” listesinde 24. sırada yer alarak “En Zengin İngiliz Süpermodel” unvanını korudu. Eski sevgililerinden biri kendisine kraliyet arazisi içerisindeki bir evi satın alarak hediye ettiğinden, toprak sahibi olarak “lady” ünvanını hak etti.

“Hayır demesini bildim, kimse bana istemediğim bir şey yaptıramadı. Yaşamımda her zaman kendi doğrularımı savundum. Eğer beni farklı görüyorsanız, ayrı bir duruşum varsa, farklılığım bundandır. Ama 40 yaş bende dönüm noktası oldu. Şimdi kendimle, duygularımla, vücudumla çok daha barışığım.” 

Kate  Moss farklı fiziğiyle reklam verenlerin her zaman gözdesi oldu; öyle ki Vogue dergisinin bir sayısında
8 reklamda birden Kate vardı. Bu onu en zengin top modeller arasına soktu. 

HEYKELİ DİKİLECEK KADINDI (DİKİLDİ)
2002 yılında ressam Lucien Freud, o dönem hamile olan mankenin nü portresini yaptı ve eser, 3.9 milyon pound’a satıldı. Portresinden sonra bir de altından heykeli yapıldı. Heykeltraş Marc Quinn’in, Kate Moss’u yoga yaparken gösteren heykeli 3 metre boyunda ve 50 kilo altın kullanılarak yapıldı. 1.5 milyon paunt değerindeki heykel, British Museum’da sergileniyor.

“Giyinmek benim için eğlence” diyen Kate Moss bugüne kadar ne giyerse giysin moda oldu. Hatta giyinmediğinde çıplaklık moda oldu. Britanya Moda Ödülleri kapsamında, moda dünyasındaki 25 yıllık çalışmalarından dolayı onur ödülüne layık görüldü. Kalçasında ünlü sanatçı Lucian Freud tarafından çizilmiş bir dövme olan Kate, boş zamanlarında reçel ve ev yapımı sabun yapmayı çok seviyor.

Tam bir İngiliz! Günde 10-15 fincan çay içiyor ve cep telefonu aksesuarlarını giydiği giysiye uyumlu renklerden seçiyor. 

Kendi yazdığı “Kate: The Kate Moss Book” adlı kitabın editörlüğünü Kate’in eski sevgililerinden Jefferson Hack üstlendi. Kitap, 8 farklı fotoğrafçının, 8 ayrı fotoğrafını kapak olarak sunuyor. Kate her kapakta farklı bir yaşta ve tamamen farklı bir pozda.

Yorumunuz

Your email address will not be published.