Avrupa’nın en gözde kayak merkezleri

kayak merkezleri

Pandeminin gölgesinde geçen iki yılın ardından kayak severler, yamaçlara muzaffer bir dönüş yapmaya hazırlanıyor. İster deneyimli bir profesyonel ister gelişmeye hevesli bir acemi olun, kusursuz pistlere nefes kesici manzaraların eşlik ettiği en iyi kayak merkezleri bu kış sizi çağırıyor olacak. Conde Nast Traveler editörleri seçkisi, 2022 Readers’ Choice Ödülleri ve kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapan merkezlerden oluşan öneri listemiz, kış tatiline sportif bir ruh katmak isteyenler için hazırlandı:

1-St. Moritz, İsviçre

Kayak sporunun anavatanı İsviçre’nin gözdesi, dünyanın en güneşli kayak merkezi St. Moritz, hem orta seviye hem de deneyimli kayakçıları tatmin edecek uzunluk ve zorlukta pistlere sahip. İsviçre Alpleri’nin en yüksek bölgelerinden biri olan Engadin Vadisi’nde yer alan St. Moritz, pek çok lüks otel ve restoranla Hollywood yıldızlarının, kraliyet aileleri ve milyarderlerin tercih ettiği önemli bir turizm merkezi. St. Moritz, kayak, snowboard ve buz pateninin yanı sıra buz hokeyi, golf, kriket ve 115 yıllık bir gelenek olan White Turf at yarışı gibi popüler etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

https://www.stmoritz.com/

2-Courchevel, Fransa

Fransız Alpleri’nin göz bebeği Courchevel, dünyanın en lüks kayak merkezleri arasında. Aynı zamanda dünyanın en büyük bağlantılı kayak alanı kabul edilen Les Trois Vallées’nin bir parçası olan merkez, farklı zorluk derecelerine sahip kilometrelerce uzanan pistleri, Michelin yıldızlı restoranları, lüks otelleri ve hareketli gece hayatıyla da dünya jet-set’inin buluştuğu noktalardan biri. Bölgenin en gösterişli konaklama merkezi ise üç Michelin yıldızlı restoranıyla Cheval Blanc.

https://courchevel.com/en/

3-Whistler Blackcomb British Columbia, Kanada

2010 Vancouver Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Whistler Blackcomb, Kuzey Amerika’nın en büyük kayak merkezlerinin başında geliyor. Yanyana yer alan Whistler ve Blackcomb adında iki dağın ismini taşıyan bölge, her seviyeden kayakçıyı tatmin edecek pistlerin yanı sıra catski (SnowCat araçlarıyla tırmanma) ve heliski (helikopterli kayak) seçeneklerine sahip. İki daın birleştiği noktada kurulu Whistler köyünde ise Bill Gates’ten Nicole Kidman’a ünlü yüzlerle karşılaşırsanız şaşırmayın.

https://www.whistlerblackcomb.com/

4-Innsbruck, Avusturya

“Alplerin Başkenti” olarak bilinen ve 1964 ve 1976’da Kış Olimpiyat Oyunları’nın yanı sıra 2012 Kış Gençlik Olimpiyatları olmak üzere olimpiyatlara üç kez  ev sahipliği yapan Innsbruck, dünyanın en büyük kayak şehirlerinden biri. Almanya ve İtalya arasında kalan meşhur Tirol bölgesinin de merkezi olan Innsbruck, bir kayak tatilinin ötesinde müzeleri, seçkin restoranları ve mağazalarıyla birkaç güne uzatılmış bir Avrupa kaçamağı için ideal rotalardan biri.

https://www.innsbruck.info/en/skiing.html

5-Cortina d’Ampezzo, İtalya

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Dolomitler’de yer alan Cortina d’Ampezzo, İtalya’nın en ünlü kayak merkezlerinden biri. 1956 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmasıyla bilinen merkezde, tam 70 yıl sonra 2026 Kış Olimpiyatları’nın da düzenleneceği açıklandı. Dolomit Dağları boyunca uzanan kilometrelerce pistleriyle her seviyeden kayaksevere hitap eden Cortine d’Ampezzo, Venedik’ten rahatlıkla ulaşım sağlanan konumu ve kartpostalvari manzaralarıyla kayaksız bir kış tatili için dahi tercih sebebi.

https://www.skicortinadampezzo.com/

Yorumunuz

Your email address will not be published.