/

Liposhaping nedir?

Vücuttaki yağ birikimleri birçok hasta için sıkıntı kaynağıdır. Özellikle 30 yaşından sonra belli bölgelerde oluşan yığılmalar rejim ve spordan fazla etkilenmez. Dirençli yağ dokusu hasta kilo verse de genellikle erimez. Birçok kadın rejim ve sporla kilo verse bile basenlerindeki yağlardan kurtulamaz. Rejime devam ettikçe istemediği yerlerden doku kaybetmeye başlar, yüzleri çöker, memelerin içi boşalır, ancak basenlerde bir incelme olmaz. Bu tür durumlarda “Liposhaping” etkili bir çözümdür.

 

Vücuttaki yağ dokusunun vakum yardımı ile alınmasına ve gerekli bölgelere yağ aktarılmasına “Liposhaping” ya da “Yağ Şekillendirme Cerrahisi” adı verilir. İşlemin temeli “Liposuction” yani “yağ emme” işlemidir. Buna yağ enjeksiyonlarının da eklenmesi işlemi daha kapsamlı hale getirmiştir. Liposhaping işleminin amacı hastayı zayıflatmak değil, vücudunu şekillendirmektir. O nedenle litrelerce yağ almak gibi bir amaç da yoktur. Ortalama bir Liposhaping işleminde iki ila dört litre yağ alınır. Bu miktar nadiren beş litreyi geçer. Hastayı riske sokmadan alınabilecek en yüksek yağ miktarı, vücut ağırlığının yüzde 10’u kadardır. Yani 70 kilogramlık bir hastada bu oran yaklaşık yedi litredir.

Liposhaping’te sadece istenmeye yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılmaz, o bölgelerde bir şekillendirme de yapılır.

Plastik cerrahide, son yıllarda en büyük yenilik, yaş aldıkça belirli bölgelerde biriken yağ dokularının (bel ve basen gibi) alınarak bu yağ dokusunun yüzde, kalçada zamanla eriyen, hacmi azalan bölgelere verilmesi; yani bölgesel incelme, şekillendirme ve anti aging uygulamaların bir arada yapılmasıdır.

Yorumunuz

Your email address will not be published.