Vega Haziran 2021

Dergiyi online olarak indirmeden okuyabilirsiniz.


PROF. DR. AKIN YÜCEL
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik 
Cerrahi Uzmanı

Merhaba,

Dergiciliği yeni bir yaşam alanı olarak gördüğümü söylemiştim. Ama bu alanın bu kadar renkli ve heyecan verici, bir o kadar da zahmetli ve oyalayıcı olabileceğini düşünmemiştim. Üzerine bizim aşırı titizliğimiz ve pandeminin getirdiği atâlet de binince, derginin hazırlanması beklediğimizden uzun sürdü. Ama sonunda gerek içerik, gerekse tasarım açısından içimize sinen, güzel bir çalışma oldu. Umarım sizler de beğenirsiniz.

Bu sayımıza, bir sonraki sayfada isimlerini görebileceğiniz çok değerli yazarlar destek verdi, kıymetli katkıları için hepsine teşekkür ediyorum.

Kapak konusu olarak dünyanın vicdanında bir sızı olarak kalan ve “Crown” dizisiyle tekrar gündeme gelen mahzun prenses Lady Diana’yı seçtik. Chanel ve tarihe yön veren kadınlar konularımız bence arşivlik birer dosya oldular. Pandemi süreci hepimizin alışkanlıklarını etkiledi, bizleri hayatımızı sorgulamaya yöneltti. Bu sayıdaki söyleşimizi düşünür/yazar Sadık Usta ile felsefe üzerine yaptık, yaşadıklarımızın nasıl üstesinden gelebileceğimizi sorduk. Pandemide gizlice çalışırken basılmasıyla gündeme gelen pavyonlar, “renkli ve enteresan” kontenjanından sayfalarımızda yer buldu.   

Plastik Cerrahi dosyamız ise meme estetiği oldu. Çok sık yaptığım bu ameliyatlarla ilgili kendi görüşlerimi ve tekniğimi aktarmaya çalıştım. Plastik cerrahinin temel ilgi alanlarından olan burun hakkında ise daha farklı, sosyolojik bir yazı hazırladım. Gezi yazımız, daha önce ziyaret etmiş olduğum Polonya ile ilgili.

Dergiyi var eden ekibe, inanılmaz enerjisi ve yaratıcılığıyla Vega’nın içeriğini oluşturan Aslı Delikara’ya, hem içeriğe katkıda bulunup hem tasarımı gerçekleştiren Duygu Dalkılıç ve Mert Güreli’ye teşekkür ediyorum. Tasarım aşamasını izlemek, benim için güzel yapılan bir ameliyatı seyretmek kadar heyecan verici idi. 

İlk sayımızdaki son cümlemi tekrarlayarak bitiriyorum: Eğer kahvenizi içerken, keyfinizi bizim sayfaları çevirmek tamamlıyorsa, yeni bir bilgiyi dağarcığınıza ekleyebildiysek, Vega, yeryüzünde de yerini bulmuş demektir.
Sağlıcakla kalın…


DİĞER SAYILARIMIZ

Yorumunuz

Your email address will not be published.

Latest from Vega Dergi

Vega Ocak 2022

Merhaba, Vega’nın üçüncü sayısı karşınızda… Pandemi koşulları ve yüksek enflasyon nedeni ile sıçrayan kâğıt ve matbaa

Merhaba, Hayata iyi ki geldiğimizi düşündüren, en güzel anılarımız olarak aklımıza gelenlerin pek çoğu işle ilgili